A KÖZTÁMHÁLÓ, azaz a Közösségi Kezdeményezéseket Támogató Szakmai Hálózat működéséből találhat itt ízelítőt az olvasó.
2004-ben kezdeményezte, az akkori Szociális Tárca, ennek az új segítő hálózatnak a felállítását Magyarországon. Ehhez kapcsolódott a Magyar Művelődéi Intézet Közösségfejlesztői osztálya a program szakmai támogatásával.
A hálózat olyan helyi kezdeményezések felkarolására vállalkozik, amelyek a tágabb közösség felé irányulnak és amelyek kapcsolatok, szakemberek, esetleg némi anyagi támogatás nélkül nem tudnának megvalósulni.
Helyi cselekvők felkutatását, megerősítését, közösségek létrejöttét segítjük, amelyek még nem formalizálták kereteiket. Főként olyan terepeken kezdeményezünk – elsősorban kistelepüléseken és városi lakótelepeken – amelyekre különösen jellemző a közösséghiányos jelző, ahol önmagától nem épül ki a civil társadalom, hiányoznak a helyi nyilvánosság fórumai, a társadalmi párbeszéd csatornái.
Helyi ügyek, kezdeményezések segítésére szakemberekből álló hálózat működik valamennyi megyében és Budapest négy városrészében. A gyakorlat szerint a helyi fejlesztő szakemberek feltárják a területükön a helyi közösségi potenciált, felkutatnak cselekvő személyeket, csoportosulásokat, esetleg már kialakuló közösségeket.
Többszáz kezdeményezés az eredménye ennek a segítő folyamatnak!
Ezeken a helyeken a legfőbb törekvésünk a közösségi részvétel megerősítése, a helyi közösségek felkészítése az őket érintő változásokra. Kiemelten fontos, hogy segítsük érdekeik megfogalmazását és képviseletét, hogy passzív lakosokból, aktív állampolgárokká váljanak, részt vegyenek a saját környezetük, sorsuk alakításában, a helyi döntésekben.
|