Parola archívum
Nyomtatóbarát változat
A cikk linkjének elküldése e-mailben
Cím:
Szolgálat Közösségi Lélekvédő Egyesület
Szerző:
Péterfi Ferenc
Sorozatcím:
Rovat:
Folyóirat:
Parola
Állomány:
Év:
1991
Szám:
3
Oldalszám:
8. p.
A cikkben lévő
Nevek:
Dr. Fodor Katalin, Bíró Gabriella
Intézmények:
Települések:
Tárgyszavak:
közösségi mentálhigiéné, szervezetfejlesztés
Megjegyzés:
Annotáció:

szolgkle.txt

"SZOLGÁLAT" Közösségi Lélekvédő Egyesület

- Mit takar ez a különös elnevezés? - kérdezem dr. Fodor Katalintól, a "SZOLGÁLAT" Egyesület elnökétől.
- A közösségi mentálhigiéné területén dolgozó különféle szakemberek alakítottuk ezt a szakmai egyesületet a múlt év tavaszán. Kettős céllal: az egyre gyakoribbá váló külső megkeresés alapján induló konkrét munkákra, illetve a tagok önfejlesztésére fogtunk össze. Főként a szervezetfejlesztés területén keresik a közreműködésünket, s hogy a hazai szervezetfejlesztőknek ne keresztezzük a piacát, mi specializálódtunk a humán intézmények szervezetfejlesztésére.
- Melyek ezek?
- A skála igen széles, ide tartoznak egyebek mellett a börtönök, a szeretetszolgálat, a honvédség, a családsegítők, szociális otthonok, iskolák, ifjúsági irodák, de színházak és a művelődési házak is.
- Beszélj egy kicsit arról, hogy milyen konkrét munkákat végez mostanában az egyesület!
- Jelenleg öt projektünk van. Az a gyakorlat, hogy egy-egy munka teljes programját kidolgozza néhány tagunk - akiknek az érdeklődéséhez éppen legközelebb áll az adott feladat -, majd utána ők erre a többieket is megtanítják. Így van ez az említett projektek tekintetében is, amelyek a következők:
A menedzserképzés - szervezetfejlesztés humán blokkját dolgozta ki az egyik kis műhelyünk. A másik úgy indult, hogy az Országos Munkaügyi Központból kerestek bennünket, hogy a megyei Munkaerőszolgálati Irodák személyzetét készítsük föl. Ennek dolgoztuk ki a komplex humán felkészítési programját - ilyen témákkal, hogy viselkedés, attitűd, empátia, kommunikációs készség és egyebek. A tematika elkészítésén túl néhány megyében - az éppen ott élő tagjaink közreműködésével - vállaltuk, hogy magát a képzést is megcsináljuk.
Van egy népfőiskolai projektünk, amelyben általában a népfőiskolák humán témáit dolgozzuk föl, továbbá elkészítettük a szociális népfőiskola tematikáját. Ezeket a Magyar Népfőiskolai Társaság rendelte meg tőlünk.
Az iskolai projekt és az egészségügyi intézményekre most készülő anyagok főrészt szervezetfejlesztési jellegűek. Azért is használom ennyit ezt a fogalmat, mert ebben a hónapban kap 24 emberünk nemzetközileg elismert diplomát az Organizational Developmenttől az Emberi erőforrás felhasználású szervezetfejlesztés kurzusáról. Tehát mondhatom, hogy ezen a területen nagyon jelentős szakértelmünk van.
- Kik fordulnak ilyen segítségért, szolgáltatásért hozzátok?
- A legkülönbözőbb szervezetek: szakintézmények, kft-k, önkormányzatok illetve azok szövetsége, kisvállalkozások, sőt még politikai szervezetek is.
- Mivel foglalkoztok még ezeken kívül?
- Működtetünk egy elég komoly szakkönyvtárat - ezeknek a kiadványoknak az egyéni beszerzése anyagilag manapság egyre nehezebb -; esetenként saját tagjainknak kérésre nyújtunk szuperviziós segítséget és szervezünk konferenciákat. Legközelebb október 24-25-én HORIZONT címen lesz ilyen programunk, amelyen a mentálhigiénés munka horizontján lévő szakterületekkel ismerkedünk. Így szó lesz a parapszichológiáról, a sámánizmusról, a sátán jelenségről, a természetgyógyászat mentálhigiénés vonatkozásairól, a pasztorálpszichológiáról.
- Végül hol lehet az egyesülettel kapcsolatba kerülni?
- Bíró Gabriellánál a Szakasits Árpád út 55. szám alatt a Budapesti Művelődési Központban, ő egyesületünk titkára.


P. F.



Parola archívum