Parola archívum
Nyomtatóbarát változat
A cikk linkjének elküldése e-mailben
Cím:
Védjük meg a hazai frekvenciákat!. A közösségi rádiózásról: Konferencia 1991. szept. 5-6
Szerző:
Péterfi Ferenc
Sorozatcím:
Rovat:
Folyóirat:
Parola
Állomány:
Év:
1991
Szám:
3
Oldalszám:
1. p.
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Tárgyszavak:
közösségi rádiózás, konferencia, önkéntes rádiózás, rádió
Megjegyzés:
Annotáció:

hazfrekv.txt

Védjük meg a hazai frekvenciákat
Konferencia a közösségi rádiózásról

Bár kábelrendszereken helyi televíziók működnek szerte az országban, mégis erősen korlátozott nálunk a helyi elektronikus kommunikációs eszközök szerepe. A frekvenciamoratórium feloldásával remélhetően ez év végére lehetőség nyílik a sugárzott tévé- és rádióadások beindulására, amitől a helyi és regionális adások megindulását is várhatjuk.
Erről a kérdésről - elsősorban a helyi közösségi rádiózásról - szervezett konferenciát a Közösségfejlesztők Egyesülete szeptember 5-6-án Tatabányán. A program előadói egy francia-svájci házaspár Cleaude-Alan és Daniel Chesaux voltak, akik - erről a jelenlévők is meggyőződhettek - ennek a szakterületnek kitűnő ismerői és egyúttal gyakorló szakemberei is.

Saját tapasztalataikról, a francia és a svájci közösségi rádiózás helyzetéről beszéltek két napon át. Nagy teret szenteltek a kommunikáció "hagyományosabb kereteinek", a különféle társadalmi csoportok, az egyesületek kommunikációs szerepének; részletesen bemutatták azt a rádiós egyesületet, amely a Genfben és környékén működő kis egyesületek összefogásával a Rádio TONIC nevű közösségi adót működteti. Szó volt a rádióadók engedélyezéséről, szabályozásáról, a finanszírozásról, önkéntes rádiósok képzéséről, a közszolgálati funkciók biztosítékairól.

"Jó lenne - ajánlotta Cleaude-Alan Chesaux -, ha Magyaroszágon a frekvenciamoratórium végén az emberek birtokba vehetnék majd, ami az övék: a helyi kommunikációs eszközöket - amelyek gazdaságilag is hozzáférhetőek és széles körben adnak információt, tájékoztatást. Ha olyan reklám és finanszírozási rendszer alakulna ki, amellyel a rádió is részese-motorja lehet a gazdasági életnek. Ha nem csak a kereskedelmi, de a közösségi rádiók is szerveződnének, amelyekkel az emberek saját értékeiket megerősíthetnék, amin elmondhatnák, hogy ők kicsodák.
Ellenkező esetben a technokrácia totalitásának a veszélyét látom, ahol elveszti ez az ügy a közösség, a polgárok szolgálatát. És az első lépés az elidegenedés felé a hallgatás. Ebben az értelemben a közösségi rádiók megjelenésükkel szimbólummá váltak.
Katasztrófa lenne ha idegen (külföldi) tulajdonosok és műsorkészítők, gyártók foglalnák el a rádióhullámokat. Hogy megvédjék a magyar frekvenciákat - el kell azt foglalni. S hogy legyen elég gazdasági és szellemi erejük, jó lenne, ha szövetkeznének a közösségi rádiózásban érdekelt csoportok. Ne feledjük, a demokrácia a kommunikációból, a nyilvánosságból táplálkozik!"

Egyébként szándékunk, hogy az elhangzott előadások szövegéből, a vendégektől kapott rengeteg francia nyelvű rádiós kiadványból és az Európai Közösségi Rádiók Szövetségének kiadványaiból A közösségi rádiózásról címmel rövidesen megjelentetünk egy tematikus kis kötetet a Parola füzetek sorozatban.
A rendelkezésünkre álló angol és francia nyelvű szakanyagokról részletes listát állítunk össze, amelyhez örömmel vennénk, ha fordítások átvállalásával segítenének érdeklődő olvasóink. Ezek egyébként betekintésre is hozzáférhetők az Egyesület székhelyén.

Péterfi Ferenc



Parola archívum