Soros Alapítvány Évkönyv 2000
Nyomtatóbarát változat

<<Tartalom
<<Előző fejezet
Nonprofit Információs és Oktató Központ
Alapítvány, Soros-NIOK Iroda

11 699 325 Ft

1027 Budapest, Margit krt. 58.1/4
tel.: 212 0232, 212 0233,
fax: 212 2374
e-mail: contact@niok.hu
http://www.niok.hu; http://www.nonprofit.hu

A Nonprofit Információs és Oktató Központ (NIOK) Alapítvány célja, hogy a civil társadalom a nonprofit szervezetek által is erősebbé váljék és kialakuljon egy háttérbázis, amely a nonprofit szervezetek hosszú távú működését elősegíti. A NIOK Alapítványt a Soros-NIOK iroda működteti, itt valósul meg a Soros Alapítvány nonprofit szféra fejlesztésére létrehozott programja.

2000-ben a Soros Alapítvány a NIOK Alapítványt 11 699 325 Ft támogatásban részesítette. 2000-ben a NIOK Alapítvány további fő támogatói a British Know-How Fund, a Budapest Bortársaság, a Charles Stuart Mott Foundation, a PHARE, a MATÁV Rt. és a Sasakawa Peace Foundation voltak.

Fő programterületek 2000-ben:

1. Információs program
A program keretében a NIOK célul tűzte ki, hogy a nonprofit szervezetek működését segítő hasznos, praktikus magyar és nemzetközi információkat tegyen hozzáférhetővé nonprofit szervezetek és potenciális adományozók számára.

„Adjon egy részt a civileknek! 1%"
A program során a telefonos szolgálatot ingyen hívhatták mind az adakozni vágyó adózók, mind a nonprofit szervezetek. Információt kaptak a törvény feltételeiről, valamint a több ezer szervezet adatát tartalmazó adatbázisból választhattak olyan szervezeteket, amelyeknek adójuk 1%-át eljuttathatták. Ugyanezen adatokat az inter-neten is megtalálhatták a NIOK honlapján.
Az adóbevallási időszakban két hónap alatt több ezer telefonhívás érkezett, illetve a honlap látogatottsága is hasonló nagyságrendű volt.

Infonet
A NIOK nagy hangsúlyt helyez arra, hogy része legyen olyan formális és informális csatornáknak, amelyeken a nonprofit szervezetek számára hasznos információkat lehet beszerezni. A beérkező aktuális információkat (pályázati lehetőségek, tanfolyamok, konferenciák stb.), a gyakran felmerülő kérdésekre megfogalmazott válaszokat (jogi, könyvelési, pályázatírási tapasztalatok) az országos hálózat, az internet és az e-mail adta lehetőségeket kihasználva terjesztette az iroda. Kéthetenként a nonprofit szektort érintő hírlevelet küld több száz civil szervezet részére.

2000-ben kezdte el a NIOK a honlap kialakítását, amely a nonprofit szektort érintő témák feldolgozására szolgál. A honlap internetportál jelleggel bír, minden olyan információ közvetítését célul tűzi ki, amely a nonprofit szervezetek működéséhez kapcsolódik, illetve az érdeklődőknek is átfogó képet nyújt a szektorról.

Könyvtár
Magyarországon egyedülálló, csaknem 3000 kiadványt tartalmazó gyűjtemény. A könyvtár folyamatos fejlesztése során tartalmában, állományában igyekszik lefedni egy átlagos civil szervezet ismereti szükségleteinek összességét.

Önkéntes program
A program célja, hogy könnyebben egymásra találhassanak, és sikeresen dolgozzanak együtt azon személyek, akik önkéntes munkát kívánnak végezni és az önkéntes munkán alapuló civil szervezetek. Az iroda összekötőként, „közvetítőként" működik a két fél között.


EU-lnfonnációk
Az EU-bővités közeledtével az iroda fontosnak tartja, hogy a civil szervezeteknek eljuttasson minden elérhető információt. A 2000 őszén lebonyolított program segítségével az iroda megismertette a civil szervezeteket az EU adta lehetőségekkel és a csatlakozás következményeivel.

2. Oktatási program
A program célja, hogy a civil szervezetek munkatársai a nekik megfelelő módokon szaktudást nyerhessenek szervezetük gazdálkodásának és működésének különféle területeiről.

Tanácsadás
Hétköznap délutánonként az iroda személyes szaktanácsadást tartott adózási, könyvelési, jogi, kommunikációs, adományszervezési és pályázatírási témakörökben. A tanácsadók szakmai felkészültsége és a szolgáltatás hiánypótló volta is indokolja a szolgáltatás népszerűségét a nonprofit szervezetek körében.

Szemináriumok, képzések
Az iroda képzéseket szervezett az alábbi témakörökben: nonprofit szervezetek fenntarthatósága, amerikai modellek és magyarországi megvalósíthatóságuk; vállalatok adományozási és támogatási stratégiája, nonprofit szervezetek és profitorientált vállalatok együttműködési lehetőségei; 1%-os törvény hatásai, tapasztalatai.

3. Nonprofit szektor a társadalomban

Nonprofit díjak
A Soros Alapítvány és a NIOK 2000-ben hatodik alkalommal adta ki az Év Nonprofit Szervezete, az Év Vállalati Adományozója és az Év Egyéni Adományozója díjakat. Az év folyamán közzétett felhívásra bárki, bármely kategóriában elküldhette jelölését egy rövid indoklással együtt. A jelölések alapján a NIOK kuratóriuma döntött a díjazottakról.

2000-ben az Év Egyéni Adományozója Lakatos Mihály. 2001 az ENSZ által deklaráltan az önkéntesség éve, ezért az elismeréssel az adományozás sajátos formáját, az önkéntes munkát jutalmazta a kuratórium. Lakatos Mihály legfontosabb céljának a roma gyermekek felzárkóztatását tartja, a fiatalok iskoláztatását pályázatokkal, szabadidejük eltöltését táborok, szakkörök szervezésével segítette. Emellett hagyományőrző szándékkal a szigetszentmiklósi cigány kisebbségi önkormányzat épületében múzeumot rendezett be.

Az Év Vállalati Adományozójává választott Siemens Nemzetközi Vállalatcsoport évek óta tudatosan végzi adományozói tevékenységét. Kidolgozott adományozói stratégiájukat következetesen viszik végig, a támogatást mindig folyamatnak tekintik, és így többéves adományozási tervet dolgoztak ki. Négy területet támogattak kiemelten: oktatás és kutatás, kultúra (különösen a fotóművészet), sport és szociális terület. Rendszeres támogatottjuk közé tartozik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem, a Kandó Kálmán Főiskola, a Budapesti Tavaszi Fesztivál, a Mai Manó – Magyar Fotográfusok Háza, Német Színház Egyesületet, Vakok és Gyengénlátók Intézete, a Nyugdíjas Villamosmérnökök Alapítványa.

Az Év Civil Szervezetévé választott Nők a Balatonért Egyesület 1995-ben alakult. Fő céljuk a nevelés, oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés és a kulturális örökség megóvása, elsősorban azokon a területeken, ahol a nők a legtöbbet tehetik. Tevékenységük rendkívül sokszínű: parlagfű-mentesítéssel, parkosítással, hagyományőrzéssel foglalkoznak a helyi városokban. Környezetvédelmi társasjátékot készítettek a Balatonról, 1996 óta évente egy Balatoni Nagyasszonynak emléktáblát állítanak. 1999-ben megjelentették a Balaton dicsérete c. antológiájukat. 2000 tavaszán megrendezték az első balatoni szólóének és szólóhangszer versenyüket, és az itt gyűjtött dalokból a verseny győzteseinek közreműködésével CD-t készítettek szeptemberben.

Tervezik egy Balatonról szóló olvasókönyv elkészítését, amelyet az általános iskolák felső tagozatosainak szánnak.

Az Egyesület működését folyamatosan áthatja a regionális szemlélet, amely különösen fontos ezen, a megyék és különböző természetvédelmi területek által felszabdalt tájon.

Független Adományozói Fórum
A NIOK Alapítvány 2000 júniusában elhatározta, hogy a nonprofit szektor független adományozóit szektorfejlesztéssel foglalkozó szervezeteit és szakembereit rendszeres eszmecserére hívja össze. Az asztaltársaság – amelyből az év végére létrejött a Független Adományozói Fórum – a szektor aktuális kérdéseivel, az EU-csatlakozás jövőbeni következményeivel és aktuális feladataival, a nonprofit szervezetek financiális kérdéseivel foglalkozott.

4. Regionális Civil Információs Központok program (RECIPROK)

A program célja a regionális civil információs központok szolgáltatásainak megerősítése, szakmai támogatása, egymást segítő országos hálózatuk fenntartása. A program lehetőséget nyújtott arra, hogy a nonprofit szervezetek kérdéseikkel ne csak a budapesti irodához, hanem a vidéki partnerekhez is fordulhassanak Debrecenben, Kecskeméten, Szegeden, Miskolcon, Kaposvárott, Tatabányán és Pécsett.

A hálózat lehetővé tette, hogy az ország több régiójában munkálkodó nonprofit szakemberek tapasztalatokat cseréljenek, tevékenységükben együttműködjenek.
Következő fejezet >>
Tartalom>>