Soros Alapítvány Évkönyv 1995
Nyomtatóbarát változat

<<Tartalom
<<Előző fejezet
Független Ökológiai Központ

5 128 263 Ft + 25 000 USD

A FÖK a Kelet-Európai Független Környezetvédelmi Alapítvány titkársága, amelyet 1989-ben alapított a Soros Foundation-Hungary (New York) és a Közművelődési Információs Vállalat. Célkitűzése független szakemberek és környezetvédelmi szervezetek támogatása, a természet- és társadalomtudományi szakemberek közötti kommunikáció segítése, új, nem önkormányzati környezetvédelmi intézmények életrehívása, erősítése, a környezetvédelem új startégiáinak előmozdítása, a környezeti tudatosság és nevelés fejlesztése.

Környezetvédők kisebbségben (kelet-kelet) program

A program koordinátora június hótól Lengyelországba kapott ösztöndíjat intenzív angol nyelvtanfolyamra, idei amerikai ösztöndíját előkészítendő. Az év első felében tehát az ő koordinálásával és részvételével folytatódtak a tanártovábbképzések, az év második felében pedig külső munkatársakként folytatták a munkát a vele együtt dolgozó tanárok. Az Ökotárs támogatásával folyó program újítása, hogy két hétvégi tréning között a hét napjait a tanárok a helyi civil szervezeteknél szervezetfejlesztési konzultációval töltik. A képzések átnyúlnak az 1996. évbe.

Fenntartható közösségek program

A FÖK négy magyarországi kisvárosnak segít környezetvédelmi akciótervük kidolgozásában, megvalósításában.

1. Baja és Szentendre

25 000 USD

A FÖK 1994 szeptemberében kötött szerződést Baja és Szentendre városokkal. 1994-ben megalakultak a programban dolgozó bizottságok, és elkezdődött a helyi problémák összegyűjtése, 1995 januárjában mindkét városban véglegesítették a környezeti problémalistát, mely a helyi szakértők és lakosok véleményét figyelembe véve készült el. Az adatgyűjtéssel párhuzamosan a bizottságok mindkét városban kérdőíves felmérést is végeztek. A válaszadási ráta igen magas volt, a bizottságok mindkét városban több mint ezer kérdőívet dolgoztak fel.

Májusban került sor a rangsorolásra, vermonti szakemberek segítségével, A bizottságok először súlyosságuk, veszélyességük szempontjából elemezték a problémákat, megvizsgálták, hogyan hatnak az emberi egészségre, az ökológiára és a gazdaságra, (A gazdasági tényezők figyelembevétele szintén új eleme volt a programnak.) A helyi szakértők és lakosok Szentendrén (május 19-25) a légszennyezettséget, a szilárd hulladékot és a természetvédelmi területek állapotát, Baján (május 26-27) pedig az élővizek (Duna, Sugovica) szennyezettségét tartották a legsúlyosabb problémának.

A két város 4—4 fős küldöttsége (beleértve a polgármestereket is) júliusban Vermontban járt, ahol a rangsoroláson elsőbbséget kapott problémák megoldási stratégiáit tanulmányozhatták. Szeptemberben folytatódott a rangsorolás, további szempontokat (önkormányzati lehetőségek, törvényi kötelezettségek, fizibilítás), beépítve meghatározták azt a sorrendet, mely a problémákat „akciósorrendbe" állítja, vagyis megállapítja, a problémák megoldásához mikor kell, illetve lehet hozzáfogni. Szentendrén a szilárd hulladék, Baján, az élővizek szennyezettsége és a szilárd hulladék problémaköre kapott elsőbbséget. Ezután meghatározták a problémakörrökkel kapcsolatatos célokat és a lehetséges megoldásokat, így állt össze a városok környezeti akcióterve, mely a problémák leírását, a célokat és a stratégiákat tartalmazza. Szentendrén a Bükkös patak tisztítására, Baján hulladékudvar létesítésére kívánták fordítani az összeget

A program koordinátora az 1995/96-os tanév második félévében Fenntartható közösségek címmel előadásokat tartott az ELTE Közművelődési Tanszékének Kulturális Menedzserképző programján.

2. A Dörögdi-medence organikus fejlesztési programja

A FÖK facilitálásával 1991-ben kezdődött munka 1995-ben különösen gazdag volt. Találkoztunk az újonnan választott polgármesterekkel, kezdeményeztük a polgármesteri kollégium, a rendszeres kéthavonkénti találkozók intézményét. A kollégium a döntéshozókat tájékoztatja és ösztönzi az organikus fejlesztés irányába. Témái a biotermelés támogatása, helyi értékesítési lehetőségek megteremtése, természetvédelmi akciók, képzés stb.

A Népfőiskola és a Biokultúra Egyesület közös rendezésében okleveles biogazda tanfolyamot szerveztünk, 44 gazda szerzett oklevelet. Megalakult a Gazdakör hat falu részvételével, melynek egyik elnökségi tagja, Ware Borbála egyszersmint részidőben dolgozó biogazdálkodási tanácsadóként dolgozott a medencében márciustól. A svájci szakemberekkel együtt ugyancsak februárban tartottuk a II. Gazdafórumot a szelíd művelésre vonatkozó tanácsadásról. A Fórumon részt vett a Csikí Természetvédelmi Egyesület elnöke, aki szakmai támogatást keres csapatunknál, hasonló kistájfejlesztési folyamat indításához

A Népfőiskola 1995-ben is megrendezte a Szent-Iván éji tűzgyújtást, a medence lakosságának találkozóját az Imári-dombon.
Június végén az IUCN szakértője, prof, Trevis (Birmingham Univ.) látogatott a medencébe. Jelentése alapján munkánk esettanulmányként az IUCN 4 országban folyó nemzetközi programjának része lett. Ez a program a nem védett területek természetvédelmének megújításáról, a helyi döntéshozók képzéséről, helyi, közös stratégiák kimunkálásáról, megvalósításáról szól, 1996. szeptember végéig tart.

A dornachi Goetheanum vezető természettudós professzora, Jochen Bockemühl kezdeményezésére Berlin és Drezda után az általa szervezett nemzetközi ökológiai vándorkonferencia. Taliándörögdön dolgozott augusztusban, magyar partnere a Kos Károly Egyesülés (Pagony Iroda) volt. A FÖK a konferenciát megelőzően Vendégváró tanfolyamot szervezett, az ökoturisták, a vegetáriánus vendégek fogadásának bevezetésére, a helyi zöldségek, gyümölcsök hasznosítására, sajtkészítésre stb. A 80 fős konferenciát a tanfolyamon részt vett helyi háziasszonyok látták el, hatalmas sikerrel.

Novemberben a III. Gazdafórum a helyi termékek marketingjével foglalkozott. Megszületett a „Dörögdi medence terméke" lógó, és tervek születtek közvetlen értékesítési rendszer felállítására. A folyamatot anyagilag támogató svájci alapítvány felvetette egy, a mezőgazdasági termelésről, az új földtulajdonról szóló felmérés gondolatát, hogy megismerhessük a földreform, utáni földhasználat, földtulajdon, új térképét. A munkálatok átnyúlnak az 1996. évre

A FÖK az 5 községet szakirodalommal, folyóiratokkal, személyes szakmai kapcsolatokkal támogatja. Valamennyi munkálat folytatódik a következő évben, svájci támogatással.

Publikációk:
Herczeg Á., Szűcs G., Vásárhelyi J.: Complex natúré conservation throughout an unprotected small region = Workshop, Sarród, 13,06.1995. tó 16.06,1995
Vásárhelyi Judit: A civil szféra keresi tárgyát, avagy légy te is az ő vendégük! = Országépítő (in Print)

ECESP (Kelet-Közép Európai Ösztöndíj Program)

A FÖK 1994-től az ECESP magyarországi koordináló szervezete. 1995-ben két fordulóban történt az ösztöndíjasok kiválasztása, melynek során 22-en kapták meg a lehetőséget, hogy az Egyesült Államokban tanulhassanak. Szeretnénk a környezetvédelmet hangsúlyossá tenni a programban, ennek megfelelően 1995-ben ösztöndíjat kapott a FÖK két munkatársa, Nyvelt Erik és Nizák Péter, a KTM-ből Erdélyi Márta és Csóka Judit, a PM-től Ásványi Zsuzsanna, valamint Buda Andrea orvos, aki környezetegészségügyi tanulmányokat folytat majd.

Amennyiben a kiírásban újra szerepet kap a környezetvédelem, a programot 1996-ban is folytatjuk.

ETP Képzés, Mályi (Közösségi környezetvédelmi akció megvalósítása)

1995. november 29. és december 2. között háromnapos képzési programot szervezett az ETP (Környezetvédelmi Képzési Pogram) Mályiban, A képzést az ETP Konzorciumba tartozó Fenntartható Közösségek Intézete (FKI, Vermont, USA) és a FÖK szervezte.
A mai kihívásoknak megfelelően (az önkormányzatoknak több problémát kell önállóan kezelniük, de ennek törvényi háttere és anyagi eszközei nem állnak rendelkezésre) a képzés fő témái a közösségi környezetvédelmi akciók közvetlen megvalósítása, megszervezése problémakezelés, a környezettudatosság növelése és a nyilvánosság bevonása volt. A résztvevők ezenkívül a kommunikáció, a konszenzuson alapuló döntéshozatal, a tárgyalási technikák és a forrásteremtés területén is fejleszthették képességeiket.
A képzés előkészítéséhez jó alapot szolgáltatott a FÖK és az FKI évek óta tartó munkakapcsolata és a közösségi környezetvédelmi programok során szerzett előzetes tapasztalatuk.

A résztvevőket pályázat útján választottuk ki. A hat résztvevő település, illetve településszövetség: Felső Hernádi Településszövetség, Gömöri Településszövetség, Hajdúböszörmény, Kalocsa, Sajószent-péter és a Dörögdi Településszövetség. A delegációk négy főből álltak, különböző szektorokat (önkormányzat, civil szervezet, oktatás, üzleti szféra/ipar) képviseltek.

A képzés, melyen vermonti szakértők is közreműködtek, előadásokból, kiscsoportos munkából, különböző játékokból, gyakorlatokból állt. Az előadások a következő témákról szóltak: közösségi jövőkép, problémafeltárás és -meghatározás, szervezési technikák, a nyilvánosság bevonása, együttműködés önkéntesekkel, célok és stratégiák meghatározása, forrásteremtés és akcióterv kidolgozása. Két meghívott előadó (Sátoraljaújhelyről és Szentendréről) bemutatta a városukban zajló, illetve zajlott Fenntartható Közösségek programot. A képességfejlesztő gyakorlatok, játékok fő témái a kommunikáció, a konszenzuson alapuló döntéshozatal, a csoportépítés és a tárgyalási technikák voltak. A résztvevők a kiscsoportos munkák során gyakorolhatták is e képességeket, emellett elkészítették közösségük jövőképét, kiválasztottak egy problémát, ötletroham technikával összegyűjtötték a lehetséges lakossági akciókat, ezek egyikét részletesen elemezték, meghatározván a célokat és a lehetséges megoldási stratégiákat. Az utolsó napon minden delegáció konkrét lakossági akciótervet készített.

A képzés a szervezők, a résztvevők és a jelenlévő megfigyelők (ÉTP, USAID) szerint is nagyon sikeres volt, az egyetlen ETP program Magyarországon, ahol nem amerikaiak, hanem, magyarok (Vásárhelyi Judit és Nizák Péter) facilitáltak, és ahol a résztvételi arány (a program utolsó pillanatáig!) százszázalékos volt. A települések képviselői releváns tudást kaptak, kiscsoportos munkáikban pedig valódi munkát végeztek, olyan programokat dolgoztak ki, melyeket a közösségekbe való visszatérésük után jó eséllyel megvalósíthatnak. A résztvevők és a szervezők is folytatni szeretnék a programot. 1996 márciusában újra felvesszük a kapcsolatot a résztvevőkkel, majd júniusban személyesen is ellátogatunk hozzájuk, felmérjük, mennyit sikerült terveikből megvalósítaniuk.

A Zöld Könyvtár mint környezeti-nevelési báziskönyvtár

A Soros Alapítvány Közoktatás-fejlesztési megaprogramja, környezeti nevelési részprogramja, a Selyemgombolyító könyvtárát tekinti és támogatja környezeti nevelési, báziskönyvtáraként.
A könyvtárban szakfordító csoport működik, amely folyamatosan fordítja az idegen nyelvű, anyagokat. Ezek nyersfordításként kerülnek használatba. A könyvtár már több száz környezeti nevelési anyagot szerzeményezett, amelyet szintén bárki megtekinthet.

Környezetvédelmi pályázat

4 153 653 Ft

1995-ben kiírt pályázatunkra 202 pályázat érkezett. A Kuratórium 1995. június 8-i ülésén 54 pályázónak ítélt meg támogatást.

A pályázat nyertesei

Alapítvány a Vidrákért, Budapest – Vidravédelmi munkák megismertetésére, kivitelezésére
50 000 Ft
Általános Iskola, Zagyvaszántó – Környezetnevelői Oktatóbázis létrehozására, meglévő arborétum gazdagítására
70 000 Ft
Általános Művelődési Központ, Andornaktalya – Országos Tanári Találkozó szervezésére, lebonyolítására
100 000 Ft
Bajzás Diákokért Alapítvány, Budapest, VI. k., Bajza u. – Föld Napja faültetésre, vetélkedőre
15 000 Ft
Barcsay Jenő Általános Iskola, Szentendre – A Püspök-forrás örökbefogadására
35 000 Ft
Biokultúra Egyesület, Budapest – Okleveles biogazda-tanfolyam megszervezésére
40 000 Ft
Bíró Lajos Ökológiai Társaság, Szatmár – Villanyoszlopra szerelhető gólyafészektartók készítésére, felszerelésére
40 000 Ft
Búbos Banka Környezetvédő Kör, Andornaktalya – A Tarnavidéki Tájvédelmi Körzet hüllő és kétéltű faunájának feltérképezésére
80 000 Ft
Csíki Természetjáró és Természetvédő Egyesület, Csíkszereda – Működési költségekre
100 000 Ft
Dömösiek Dömösért Egyesület, Dömös – Helyi és regionális környezeti problémák megoldásának kidolgozására
60 000 Ft
ELTE – GAIA – Sajtószemle, Budapest – A GAlA-Sajtószemle c. kiadvány számítógépes előállítására
148 000 Ft
ELTE Varangy Akciócsoport, Budapest – Városi vizek természetvédelmi vizsgálatára, varangymentésre
100 000 Ft
E-MISSZIÓ Természetvédelmi Egyesület, Sóstófürdő – „Nyírvíz" Vizes élőhely programra
100 000 Ft
EMLA Alapítvány a Környezeti Oktatás Támogatására, Budapest – Az épített és természetes környezet összefüggéseinek vizsgálatára
70 000 Ft
Ének-Zenei Általános Iskola, Csongrád – Zajszint mérésére, előadás-sorozatra környezetvédelmi problémákról
50 000 Ft
Erdei Iskola Alapítvány, Szentendre – „Zöld hátizsákok" fogyóeszközeinek pótlására, fejlesztésére
70 000 Ft
F. Nagy Zsuzsanna, Miskolc – Fenntartható tájhasználat az aggteleki karszt területén c. tanulmányra
100 000 Ft
Független ÖKO Klub, Székelyudvarhely – A „Pitypang" hírlevél szerkesztésére, kiadására, terjesztésére, működési költségre
150 000 Ft
Gábor Áron Gimnázium, Karcag – Föld Napja – kiadványokra
15 000 Ft
Gemenc Természetvédelmi Egyesület, Szekszárd – Denevérvédelmi-telep létrehozására a Duna-ártérben
67 653 Ft
Gera Pál, Budapest – Vidrákról és más állatkerti történetek c. kézirat kiadására
200 000 Ft
Göncöl Alapítvány, Vác – A Naszály-hegy természetvédelmi kezelési tervének elkészítésére
80 000 Ft
Gulyás Pálné dr., Budapest – Környezettisztelő szemlélet formálására
50 000 Ft
Gyulai Ferenc dr., Budapest – Ősi magyar gabona- és gyümölcsfajták begyűjtésére és termesztésére
200 000 Ft
Halabuk József dr., Budapest – A környezetgazdasági szemlélet érvényesítésére
50 000 Ft
Hermán Ottó Természet- és Környezetvédő Kör, Budapest – A környezettudatos magatartás kialakítására, illetve fejlesztésére egy lakótelepen
63 000 Ft
HERO, Kolozsvár – „A Szamosért" Akció programra
130 000 Ft
Herpetológiai munkacsoport Kaán Károly Ökoklub, Sopron – Békagátra a Fertő-tónál
100 000 Ft
Horváth Róbert, Jósvafő – A Kis-Sajó és a környező magassások-mocsárrétek helyzetének vizsgálatára
50 000 Ft
Ipoly Unió Környezetvédelmi és Kulturális Egyesület, Balassagyarmat – Ipoly 95 Szabadegyetemére 95 és Ipoly-túrára
70 000 Ft
Ispánk Község Önkormányzata, Ispánk – Háztartási hulladék gyűjtésének és elhelyezésének megszervezésére
100 000 Ft
Kaán Károly Ökoklub, Sopron – Aktív természetvédelmi tevékenységre Sopron környékén
40 000 Ft
1. sz. Kálvineum úti Óvoda, Hajdúböszörmény – Környezetvédelmi nevelésre
30 000 Ft
KÉE KFK Tájvéd. Csop. vez. és Növ.- és Körny. véd Tsz., Kecskemét – IX. Integrált Növény- és Természetvédelmi Táborra, élővilág felvételezésére
50 000 Ft
Kocsis Tibor, Budapest l. A WAPRE című film befejezésére
150 000 Ft
Környezetvédelmi Oktatóközpont, Encs – Roncsolt területek rendezésére
40 000 Ft
Községszépítő és Környezetvédő Egyesület, Beregsurány – Felnőtt és gyermek tanfolyamok szervezésére
60 000 Ft
Kunszt u-i Napköziotthonos Óvoda, Kalocsa – Kirándulás, veteményezés, szerszámok beszerzése támogatására, KÖRLÁNC programra
30 000 Ft
Liget Műhely Alapítvány, Budapest – Kultúra + Környezetvédelemre
75 000 Ft
LUNGO DROM Forrói Szervezete, Forró – Korszerű szemétszállítás bevezetéséhez szükséges tárolóedény beszerzésére
90 000 Ft
Magyar Mezőgazdasági Múzeum, Budapest – Ökológiai vándorkiállításra
100 000 Ft
Medgyasszay Péter, Budapest
30 000 Ft
Napköziotthonos Óvoda, Budapest, VIII. k., Baross u. – A 3-6 éves gyermekek óvodai környezetvédelmi nevelésére
30 000 Ft
„NIMFEA" Természetvédelmi Egyesület, Turkeve – Szarvas-Békésszentandrási Holtág térinformatikai felmérésére és üledékbankra
50 000 Ft
Ócsai Madárvárta Egyesület, Budapest – Az Ócsai Madárvárta felszereléseinek pótlására
200 000 Ft
Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány, Miskolc – Szélmotoros vízkiemelö-rendszer létesítésére
100 000 Ft
Ökoszolgálat Alapítvány, Budapest – Ökoszolgálat fenntartására, fejlesztésére és bővítésére
150 000 Ft
Pannon Ökológusok Klubja, Pécs – Illegális szemétlerakóhelyek felkutatására és vizsgálatára
50 000 Ft
Polgármesteri Hivatal, Ajka – Föld Napja / faültetésre
15 000 Ft
Szalamandra Egyesület, Szentendre – A Püspök major-forrás környezetének helyi védettség alá helyezésére
25 000 Ft
Új Akropolisz Kulturális Egyesület, Szeged – Föld Napja/faültetésre
15 000 Ft
Városi Művelődési Központ Madárbarát Szakkör, Tamási – Környezetvédelmi problémák feltárására a Pacsmagi halastavak területén
40 000 Ft
Zöld Pók Alapítvány, Vác – Elektronikus levelezési rendszerre
50 000 Ft
Zsámbéki Medence Tájvédelmi Egyesület, Zsámbék – A Zsámbéki Medence Tájvédelmi Tájékoztató megjelentetésére
80 000 Ft


Részvétel a zöld mozgalomban

A FÖK kezdetektől részt vesz a környezetvédelmi szervezetek képviseleti rendszerét kiépítő evolúciós folyamatban. Házigazdája és egyik szervezője volt a KTM által támogatott, a környezetvédő szervezetek miskolci országos találkozóját megelőző tanácskozásnak, mely az országos találkozó döntéselőkészítési folyamatának egyik legfontosabb fázisa volt.

Ültess fát utódaidnak!

974 610 Ft

A faültetéssel, aktív természetvédelemmel, környezeti neveléssel foglalkozó program 1990-ben indult.

Az 1995-ös év az 1994-ben közösségi faültetésre kiírt pályázatok nyerteseinek segítségével és munkájuk figyelemmel kísérésével kezdődött. Egyik fő cél volt az őshonos fák termőhely szerinti ültetésének szorgalmazása és az egyéni kívánságok szakmai mérlegelése, tanácsadása. Lehetőség adódott, hogy még 1995-ben másik közösségi faültetési akciót bonyolítsunk le. A közösségi faültetést szervezőknek jobb felkészülési lehetőséget biztosítsunk. Visszatekintve az előző évekre összegezhető, hogy egyre többen kértek időhalasztást a fák elültetésére, és igen sokan visszajelzést sem adtak: csináltak-e valamit, akarnak-e valamit kezdeni a nyert összeggel. Ez további átgondolást igényel.

Tavasszal a faültetésekhez kötődve hétféle őshonos fafajta jellegzetes formájáról jelvényeket készítettünk. Ezeket különféle rendezvényeken és helyeken elajándékoztuk, illetve eladtuk.

A DM-ben a Príma Klíma által támogatott erdőültetés befejeződött. Az erdő gondozására és földhivatali ügyeinek intézésére kellett az év során nagyobb gondot fordítani. Az erdő jó minősége miatt sikerült megnyerni az állami erdőtelepítési támogatást, ami által tulajdonképpen a befektetett pénz visszaforgatódott, új lehetőségeket adva más helyen való felhasználására. Ez országos szinten eredménynek számít.

Az Óbudai-szigeten a nyári Diáksziget rendezvények környezetvédelmi és természetvédelmi károsodásai ellen próbáltunk fellépni, hogy a jövőben nagyobb figyelemmel, gondosabban járjanak el.

Az év őszén a III. kerületi Flórián tér-Szőlő utca nyílt területén közösségi akciót szerveztünk az Óbudai Környezetvédelmi Koalícióval és a Főkerttel közösen, a III. kerületi Környezetvédelmi Bizottság által pályázaton nyert pénzből, illetve a Zöld Bál-i belépők pénzéből – a bálozók bevonásával is. Az ültetésnek nagy sikere volt. A televízió és az újságok is leközölték.

Az Angyallátta komposzt program a harmadik alkalommal került meghirdetésre. A sok szervezési előzmény é s számos rádió- és televízióriport ellenére viszonylag kisebb sikere, eredménye volt, mint vártuk. Ehhez valószínűleg az FKFV hozzáállása is nagymértékben hozzájárult.
34 pályázat nyert támogatást.

A pályázat nyertesei

Ady Endre Általános Iskola, Gyál – A jálics-domb parkosítására, fásítására
30 000 Ft
Aldebrő község, Aldebrő – Faültésre
20 000 Ft
Általános Iskola, Ságújfalu – Fásításra
20 000 Ft
Általános Iskola földrajz-környezetvédelmi szakkör, Seregélyes – Parkosításra, fásításra a lovaspályán
35 000 Ft
Általános Iskola Zöld Szív Környezetvédő Csoport, Szigetbecse – Faültetésre a természetvédelem éve jegyében
25 000 Ft
Általános Művelődési Központ, Bócsa – Közösségi faültetésre (családi faültetés közterületen)
30 000 Ft
Barcsiné Molnár Ibolya dr., Nyíregyháza-Sóstóhegy – Arborétum létesítésére, fák telepítésére
40 000 Ft
Bedő Albert Erdőgazdasági Szakmunkásképző Intézet, Ásotthalom – Őshonos fák telepítésére a tanulmányi erdőben
40 000 Ft
1607. sz. Cserkészcsapat, Mosdós – Fasortelepítésre
35 000 Ft
Dalmady Győző utcai Általános Iskola, Nagykőrös – Faültetésre
10 000 Ft
Egyesített Oktatási és Közművelődési Intrézmény, Pocsaj – Faültetésre az iskola körüli parkban
30 000 Ft
Fürdőkerti Ifjúsági Szabadidőközpont, Hajdúböszörmény – Fásításra
25 000 Ft
Hatvan Környezetvédő Egyesület, Hatvan – Szabadidő és környezeti kultúrpark kialakítására
20 000 Ft
Ifjúsági Természetvédő Kör, Hajdúböszörmény – Parkerdő létesítésére
50 000 Ft
Körzeti Általános Iskola, Magyarnádor – Faültetésre a természetvédelmi év jegyében
25 000 Ft
Közlekedési Szakközépiskola Kollégium Környezetvédő Kör, Záhony – Faültetésre a környezetileg szennyezett területeken
50 000 Ft
Mikes Kelemen Líceum Bioszféra Kv. Kör, Sfintu Gheorghe – Erdőiskolára
15 000 Ft
Mórahalmi 4H Klub, Mórahalom – Faültetésre
17 300 Ft
Napköziotthonos Általános Iskola és Óvoda, UKK – Fásításra
15 000 Ft
Naköziotthonos Óvoda, Sárszentágota – Közösségi faültetésre
20 000 Ft
Óvoda, Körösszegapáti – Fásításra az óvoda területén
20 000 Ft
„Ökológiai Folyosó” Bócsai Faültető Csoport, Bócsa – Ökológiai folyosó létesítésére
39 000 Ft
Önkormányzat, Vigántpetend – Fásításra
25 000 Ft
Önkormányzat, Zagyvarékas – Utca fásítására
40 000 Ft
Pater Noster Alapítvány, Satu Mare – Biotop
70 000 Ft
Petőfi Sándor Nevelőotthon, Hőgyész – Faültetésre
10 000 Ft
Piliscsaba-Klotildliget Községszépítő és Természetvédő Egyesület, Piliscsaba – Utca fáxítására
30 000 Ft
Polgármesteri Hivatal, Esztergom – Faültetésre
45 000 Ft
Polgármesteri hivatal, Tiszabő – Fásításra
12 310 Ft
II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola, Jászárokszállás – Ültess fát utódaidnak programra
6 000 Ft
Speciális Általános Iskola és Diákotthon, Iregszemcse – Természetvédelmi park fáinak pótlása
20 000 Ft
Városvédő és Szépítő Egyesület, Kisújszállás – Lakótelep környékének fásítására
45 000 Ft
Zöld Szív Klub, Vértesszőlős – Fásításra
20 000 Ft
Következő fejezet >>
Tartalom>>