SOROS Alapítvány
Soros Alapítvány Évkönyv 1998

<<Tartalom
<<Előző fejezet
C3 Kulturális és Kommunikációs Központ

1014 Budapest, Országház u. 9.
Levélcím: 1537 Budapest, Pf. 419.
Tel: 214-6856
Fax: 214-6872
E-mail: info@c3.hu
http://www.c3.hu

157 845 409 Ft

1996-ban nyílt meg a Soros Alapítvány, a Silicon Graphics Magyarország és a MATÁV együttműködésének eredményeként a C3 Kulturális és Kommunikációs Központ.
A C3 a kommunikációval és kultúrával kapcsolatos véleménycserék és újítások nyilvános fóruma, kutatóhely, ahol a tudomány, művészet és technológia kapcsolata, a hazai és nemzetközi média története a kutatás és publikálás fő területe. A kutatások és kísérletek eredményei a Központ Média Műhelyében és az Internet-hálózaton is megtekinthetőek. A C3 lényeges célkitűzése, hogy eredményei Magyarországon, a régióban és az egész „világfaluban" ismertté és elérhetővé váljanak a széles nyilvánosság számáfa.
Nemzetközi kapcsolatokat épít hasonló intézményekkel, különös tekintettel a közép-kelet-európai országokra, vállalva a médiára vőnatkozöan azt a kritikus hozzáállást, amely e régió művészetének és művészetelméletének sajátja.
A C3 archívumot, információs adattárat, bemutatótermet működtet Internet-szolgáltatást és nyilvános Internet-hozzáférést nyújt, valamint ösztöndíjprogramokat hirdet.
A C3 részeként folytatja 1985-ben megkezdett tevékenységét a Soros Alapítvány Kortárs Művészeti programja is, mely információt gyűjt kulturális csereprogramokról, ösztöndíjakról, fesztiválokról és konferenciákról, s ezekről tájékoztatja az érdeklődőket és látogatókat a hálózati kapcsolat, illetve a Központban található archívum és adatbázis segítségével.

Oktatási, ismeretterjesztési programok

923 900 Ft

InternetMűhely
A hét minden napján nyitva tartó InternetMűhelyben a látogatók előzetes bejelentkezés alapján barangolhatnak az Interneten. A Központ megnyitása óta hetente legalább 200-an vették igénybe az InternetMűhelyt.

583 900 Ft

Internet oktatási program
A Központ az Internet használatával kapcsolatos ingyenes (kezdő és haladó, gyermek, illetve honlapszerkesztő) tanfolyamokat szervezett, amelyeket hetente mintegy 30 gyerek és 80 felnőtt látogatott. Az egyszeri alkalommal nyáron meghirdetett, haladóknak tervezett, intenzív webszerkesztő tanfolyamra 22-en jelentkeztek, amelyből a beadott tervek alapján helyhiány miatt 16 fő nyert felvételt. Ezen a tanfolyamon 2-3 fős kiscsoportokban elkészített feladat teljesítésével (saját weblap tervezésével) lehetett gyakorlati ismeretekre szert tenni, és megtanulni a művészeti webszerkesztéshez szükséges szoftverek és kapcsolódó technológiai folyamatok működését.

2 831 493 Ft

NGO program és telefonos segélyszolgálat
A program keretében a Soros Alapítvány dial-up (kapcsolt vonali) Internet-hozzáférés programjától teljes körű Internet-hozzáférést kapott civil szervezetek telefonon kérhettek segítséget Internettel kapcsolatos problémáik megoldására, illetve tanfolyamon vehettek részt, amelyen a kezdetektől a honlapkészítésig mindent megtanulhattak az Internet minél jobb felhasználásához. A legfontosabb célkitűzés az, hogy minél több magyar szervezetről kerüljön információ a világhálózatra.

450 971 Ft

InfoMűhely/Archívum
A Központ archívumában, a Medgyesi Miklós Alapítvány jóvoltából elhelyezett CD-ROM gyűjteményt hetente kb. 20 látogató tekintette meg az archívumban elhelyezett számítógépeken. 1998 közepéig a C3 archívumában volt kutatható a bécsi HILUS Intermediale Projektforschung Multimédia Könyvtára is. A mintegy 1500 VHS videokazettából, 1000 médiaművészeti katalógusból, 900 képzőművészeti katalógusból, továbbá számos elméleti szakkönyvből álló gyűjtemény előzetes bejelentkezés alapján volt kutatható és megtekinthető. Az archívumban fontos hazai és külföldi művészeti, illetve Internettel és komputertechnológiával kapcsolatos folyóiratok is megtalálhatók.

547 970 Ft

Videó oktatási program
Pásztor Erika Katalina médiaművész által tartott ingyenes tanfolyam, amely a komputerművészet társadalmi és filozófiai aspektusai mellett a technikai eszközök (komputer, videó) használatával, illetve a kapcsolódó technológiai folyamatokkal is foglalkozott. A tanfolyam 1998 folyamán kétszer került meghirdetésre. Összesen 48 fő jelentkezett, s a beadott tervek alapján - a helyhiányra való tekintettel - 22 fő végezhette el a tanfolyamot.

Nyilvános előadások és bemutatók

Az auditóriumban alkalmi és tematikus előadások és bemutatók kerültek megrendezésre: vendégelőadók közreműködésével az Internet aktuális újdonságaival ismerkedhettek meg az érdeklődők; magyar és nemzetközi videóművészek filmjeit vetítették, valamint művészettel kapcsolatos előadásokat, beszélgetéseket rendeztek; környezetvédelemmel és egészségvédelemmel kapcsolatos programokat szerveztek. Az auditóriumban helyet kaptak a Soros Alapítvány programjai, valamint egyéb szervezetek által rendezett események, mint pl. a Mozgóképoktatási honlap bemutatója a filmes szakma számára, vagy a budapesti főpolgármester-jelöltek on-line vitafóruma az Internetto szervezésében.

641 192 Ft

Nyílt nap
Immár rendszeresnek tekinthető az Őszi Fesztivál idején a C3 műhelyeit és tevékenységét a nagyközönség számára bemutató nyílt nap szervezése. 1998-ban a C3 webterminál bemutatása mellett -mely egy utcára kihelyezhető hálózati eszköz C3 által kifejlesztett prototípusa - két kelet-közép-európai médiaközpont kapott meghívá

547 970 Ft

Videó oktatási program
Pásztor Erika Katalina médiaművész által tartott ingyenes tanfolyam, amely a computer művészet társadalmi és filozófiai aspektusai mellett a technikai eszközök (computer, videó) használatával, illetve a kapcsolódó technológiai folyamatokkal is foglalkozott. A tanfolyam 1998 folyamán kétszer került meghirdetésre. Összesen 48 fő jelentkezett, s a beadott tervek alapján - a helyhiányra való tekintettel - 22 fő végezhette el a tanfolyamot, st; Milos Vojtechovsky, a csehországi Plasy Metamédia Központját és Milos Sejnnel közös, a C3 támogatásával készülő Naturae c. CD-rom projektjét, Andre Smirnov pedig a moszkvai Termin központot, valamint Lev Termint mutatta be.

1 199 016 Ft

INFOHÁBORÚ - Közvetlen kapcsolat Virtuális Ara Electronica Budapesten
A Networked Media Labs programja, melyet Budapest és Linz nagy sávszélességű ATM hálózattal történt időleges összekapcsolása tett lehetővé. A két helyszínen lezajlott önálló, lokális programok mellett öt napon keresztül kétirányú, interaktív kommunikációra is lehetőség nyílt: a C3 valós időben közvetítette Linzből az Infoháború című nemzetközi szimpózium, Budapestről több művészeti eseményt, illetve a C3 virtuális bemutatását, http://www.c3.hu/ events/ae98/indexhu.html

890 988 Ft

Médiaelmélet médiakritika
A Központ előadásokat szervezett nemzetközi és magyar teoretikusok meghívásával. 1998-ban többek között Ben Patterson, Beké László, Ravi Sundaram, Kántor István, John Hopkins, Gerhardt Andrees és Siegfried Zielinski tartott előadást. Az utóbbi előadást a C3 élőben, Reál Videó formátumban közvetítette az Interneten, s ez ma is hozzáférhető, megnézhető a címen.

2 091 685 Ft

Posztgraduális médiaoktatás szimpózium
A magyarországi felsőoktatásban ismeretlen az az oktatási forma, amely a mai, korszerű technikát használó művészek és szakemberek interdiszciplináris tudásának megfelelő továbbképzési lehetőséget biztosítana. A világ más részein is úttörőnek számítanak azon intézmények, melyek a közelmúltban létesültek e célból, programjaik újszerüek és működésük példaértékű lehet. Tizenkét ilyen intézmény alapítóit vezető képviselőit hívta meg a C3 arra a tanácskozásra, melyet egy budapesti, mai magyar médiamüvészeti bemutató megnyitójának időpontjához igazított, alkalmat adva a külföldi szakemberek és magyar művészek találkozására. A képviselt intézmények programjainak összevetése, elemzése egy hasonló magyarországi kísérlet elindításához nyújtott fontos tapasztalatokat. A résztvevők listája megtalálható a C3 website-on. http://www.c3.hu/events/esem.html

1 285 294 Ft

Kiállítási programok
A kiállítóteremben a Soros Alapítvány C3 Műhelypályázatának keretében dolgozó sikeres magyar pályázók, valamint meghívott nemzetközi vendégművészek mutatták be a C3-ben készített, illetve ott továbbfejlesztett médiamunkáikat. A kiállítók között voltak: Weber Imre, Kapitány András, Erhardt Miklós és Dominic Hislop, George Legrady, Colin Andrews (az EMARE nemzetközi művészcsereprogram keretében), Lillán Jüchtern és Nicole Martin (az EMARE nemzetközi művészcsereprogram -keretében), Nicholas Baginsky, Mónika Fleischmann, Dirk Paesmans és Joanna Hemskerk (jodi.org).
A weben (is} megjelenő művészeti projektek a C3 honlapján megtekinthetők: http://www.c3.hu/events/events.html

928 631 Ft

Internet Galaxis
A harmadik alkalommal megrendezett internetgalaxis keretében a C3 önálló eseményeket szervezett. Három jelentős európai médiaközpont vezetői mutatták be a társintézményeket a budapesti közönségnek: Alex Adriaansen igazgató (V2 - Rotterdam), Gerfried Stocker igazgató (Ars Electronica, Linz), Astrid Sommer, az Artintact multimédia könyvsorozat szerkesztője (ZKM -Karlsruhe). Négy művész C3-ben készült installációja volt a rendezvényen kiállítva: Négyessy András, Andreja Kuluncic (Horvátország), Yukka Jlitalo (Finnország) és Langh Róbert. Ugyancsak kiállításra került a Történeti Hivatal dokumentumai közül mintegy 60 tétel, melynek bemutatása kapcsolódott az erre az alkalomra elkészült Tilos Művészet című kutatás első szakaszát lezáró website-hoz. A kiállítás időtartama alatt a helyszínről közvetítette adásait a C3 Internet- rádiója, a Pararádió. A rendezvény alkalmából a C3 külön website-ot is létrehozott, melyen részletes információk találhatók az eseményről: http://www.c3.hu/igalax98/indexl.html A program idején tartotta a Networked Media Labs (az európai médiaintézetek társulása) második találkozóját melyen megegyezés született az Ars Electronica fesztivál idején létrehozandó közös projektről. http://nml.c3.hu/

1 854 190 Ft

Erdély Miklós munkái
A század második felének egyik legnagyobb hatású magyar művészének életmű-bemutatóját 1998 őszén, az Őszi Fesztivál nyitórendezvényeként hozta létre a Műcsarnok, s e gazdag, sokfelé elágazó életmű teljességre törekvő prezentálásával először találkozhatott -a művész halála után 12 évvel - a nagyközönség. A C3 a bemutató támogatásán túl dokumentálta a rendezvényt, s a művész életművének multimédia-kiadásra is alkalmas feldolgozását kezdte meg, kiegészítve a dokumentációban meglévő, illetve a C3 website-on megtalálható anyagokat, http://www.c3.hu/collection/em/

Támogatottak:

Beké László, Budapest
240 000 Ft
Kapitány András, Budapest
360 000 Ft
Szőke Annamária, Budapest
240 000 Ft

949 976 Ft

Együttműködés művészeti intézményekkel
A C3 lényegesnek látja a hazai és külföldi társintézményekkel való szorosabb együttműködést. Ennek jó példája az 1998 szeptemberében Triesztben megrendezett magyar médiaművészeti kiállítás, melyet a Ludwig Múzeummal és a Műcsarnokkal közösen támogatott a C3 vagy Andreas Müller-Pohle budapesti kiállítása.

Kutatás

600 000 Ft

Mintaprojekt
A projekt kutatói - kapcsolódva két 1998-ban tervezett eseményhez is - a múlt században készült grafikai-építészeti mintalapok, geometriával és perspektívával kapcsolatos források szakszerű könyvtári feldolgozását és hálózati megjelenítését végezték, melyből a Magyar Képzőművészeü Főiskola egyedülálló - ez idáig feldolgozatlan - gyűjteménnyel rendelkezik. Az elkészült munka a könyvtár on-line adatbázisán keresztül elérhető.

Támogatottak:

György Judit, Budapest
150 000 Ft
Katona Mária, Budapest
150 000 Ft
Molnár Márta, Budapest
75 000 Ft
Radnai Margit, Budapest
75 000 Ft
Révhegyi Gabriella, Budapest
150 000 Ft

3 269 814 Ft

ÚJ kommunikációs technikák (C3 WebTenninál)
Az 1997-es freemail után 1998-ban az utcai webterminál kifejlesztése, bemutatása, valamint négy helyszínen történő elhelyezése adja azt a technológiai-kommunikációs újdonságot mely mutatja a C3 innováció iránti elkötelezettségét. A C3 WebTerminál olyan új eszköz, melynek segítségével nyilvános tereken, bárki számára hozzáférhetővé válik a telekommunikáció ma ismert legsokrétűbb megjelenési formája, az Internet. A projektről részletesebben: http://www.c3.hu/events/webterminal/indexhu.html

Dokumentáció

9 600 000 Ft
+ OSI: 30 000 USD

Fekete Doboz
A rendszerváltás korszakának a Fekete Doboz által rögzített videódokumentációja állagmegóvására és korszerű adathordozóra történő átírásához eszközbeszerzési támogatást nyújtott a C3 az Open Society Institute-tal közösen.

C3 Web - Tartalomszolgáltatás

600 000 Ft

Gyűjtemény
A Központ segítségével realizált, kifejezetten a word wide web lehetőségeire építő művek, valamint kutatási eredmények elhelyezése a hálózaton a Gyűjtemény című, folyamatosan épülő projekt. Továbbfejlesztése a C3 oldalain helyet kapott kulturális társintézmények bevonása mellett a virtuális múzeum - hálózattal való kapcsolatok révén történhet, http://www.c3.hu/collection/indexhu.html

990 000 Ft

Scripta
A projekt magyarországi kulturális lapok közös kontextusba helyezett hálózati megjelenítésére nyújt példát. A folyamatosan bővülő, jelenleg kilenc lap (Beszélő, Balkon, Lettre, Buksz, Jelenkor, Múlt és Jövő, Books, Nagyvilág, The Hungárián Quarterly, Thalassa, Replika, Holmi) több évfolyamát tartalmazó kiadvány közös mutatót, tartalomjegyzéket nyújt, valamint az említett lapok saját arculatot mutató weblapjai, s ahol van, idegen nyelvű változatai, valamint egyéb hálózaton lévő projektek, keresőprogramok is elérhetők innen. http://www.c3.hu/scripta/

519 187 Ft

Pararádló
A C3 Internet-rádiója korszerű hangtechnikai berendezésekkel felszerelt stúdióban működik, hetente egyszer valós idejű Reál Audio műsort szolgáltat, http://www.c3.hu/para
A Pararádió vendégeként heti egy alkalommal a tavalyi évtől a Broadcast Motel is a C3 segítségével küldi adásba Internetes rádiós műsorait.

A Soros Alapítvány C3 Műhelypályázata

1998-ban folyamatos beadási határidővel került meghirdetésre a Soros Alapítvány C3 Műhelypályázata, amelynek célja olyan projektek támogatása volt, amelyek új művek létrehozásával, illetve eredeti kutatási projektekkel hozzájárulnak a kultúra és kommunikáció kérdéseinek jobb megértéséhez. Elsősorban a hazai multi-diszciplináris gyakorlati és elméleti munka támogatása volt a cél, de nemzetközi szakértők bevonása is megengedett volt. Azok a pályázatok részesültek előnyben, amelyek vállalták, hogy a digitális médiatechnológia lehetőségeit, az Internet kreatív használatát demonstrálják, s a kommunikáció és kultúra kérdéseivel kapcsolatban eredeti és új megközelítési módokat kínálnak.

A sikeres pályázók számára a Kuratórium által meghatározott időre a C3 biztosította eszközeinek használatát és munkatársainak segítségét. A pályázattal ösztöndíj-támogatás nem járt, azonban a nyertes pályamunkák kivitelezéséhez szükséges eszközöket és szoftvereket a Központ szerezte be, s viselte az esetleges nyilvános bemutatás járulékos költségeit.

33 pályázat érkezett, ebből 25-öt fogadott el a Kuratórium.

Támogatott pályázatok

ARTUS Táncszínházi Egyesület, Budapest
A tevékenységüket dokumentáló web anyag elhelyezése a C3 szerverén.
Balázs Béla Stúdió Alapítvány, Budapest
A BBS feldolgozott archívumának minél szélesebb körű megismertetéséhez számítógépes adatbázis létrehozása, amely strukturált formában tartalmazza és különböző lekérdezési lehetőségek révén (filmográfia, évszám, rendező, téma, motívum, gyártástörténet) teszi hozzáférhetővé az 1975 után készült iratanyagot, az elkészült filmek és videók adatait. Mindez kiegészül a BBS produkciójában készült művek rövid mozgóképinzertjeivel, fotódokumentációjával, valamint a stúdió történetéről szóló írásokkal, tanulmányokkal. Az adatbázis az Interneten is hozzáférhető lesz, különös tekintettel az 1998-ban a Nemzeti TAIaptanterv alapján kötelezővé tett középiskolai mozgóképoktatásra.
Czeglédy-Nagy Nina, Budapest
CD-Rom projektjének témája a digitális technológia használatának vizsgálata tudományos területeken, különösen az orvostudományban. Tudósok, művészek riportjai, müvei, illetve ezek egymással való kapcsolata képzik az interaktív mű anyagát. A CD-Rom szerves része egy tervezett, hasonló témájú „Művészet és orvostudomány a század végén" című kiállításnak.
Eike Berg, Budapest
1) InstallClip projekt, mely installációinak dokumentálásával, ezen dokumentációk számítógépes manipulációján keresztül klipek készítésével foglalkozik.
2) Site-specific Projection - 3-5 perces videó, mely egy későbbi installáció része.
Hecker Péter, Surány
BUMM. Egy olyan web oldal elkészítése, amely bármilyen beküldött képet „felrobbant". A robbantás lehet hasznos, produktív (bányászat), értékmegőrző (árvíz esetén a gátrobbantás), szándékos pusztítás (bombák), lelki folyamat (Zabriskie Point), vagy a festő szemével átmenet a figuratívból nonfiguratívba, az öröm kifejezése (tűzijáték), esetleg a kommunikáció egy formája.
Hetesi Attila, Budapest
Analóg videomunka átalakítása digitális, hálózaton publikált, nemlineáris művé.
Komorócky Tamás, Budapest
1998 szeptemberében a Budapesti Olasz Intézetben bemutatásra került Isabelle Le francia táncosnő, Palotai Zsolt zenész, dj és Komoróczky Tamás képzőművész közös multimediális táncszínházi produkciója. A látvány fontos részeként egy kb. 50 perc hosszúságú digitális, videóprojektorral vetített háttér a C3-ban készült el.
Kortárs Művészeti Intézet, Dunaújváros
Az Intézet 1999-es kiállítási programja propagandájának előkészítéséhez megkapta a C3 használaton kívüli faxgépét.
Kortárs Művészeti Intézet, Dunaújváros
Christoph Draeger és Martin Frei (Svájc) művészeti céllal videofelvételt készítettek a hajdúszoboszlói polgárvédelmi bázis romvárosában. Az elkészült anyagot 1998 őszén mutatták be a Kortárs Művészeti Intézetben.
Kovács Győző, Budapest
C3 -Virtuális Informatikai és Számítógép Múzeum projekt, mely a pályázó eddig megjelent, közel 50 informatika- és számítástechnikai tanulmányát, valamint a hozzá tartozó kép-, fénykép- és kéziratgyűjteményt, pl. a Neumann család által átadott képhagyatékot, kéziratokat mutatná be egy új web oldalon. A múzeum magyar és nemzetközi anyaga kapcsolat lehet az Internet egyéb informatika-és számítástechnika-történeti forráslapjaihoz.
Kovács Tibor, Budapest
A C3-ben rendelkezésre álló Silicon Graphics eszközök és alkalmazások lehetőségeinek vizsgálata új grafikai módszerek keresése érdekében.
LinkBudapest, Budapest
A C3 weboldalán publikált kétnyelvű, az angol és magyar nyelvű kortárs próza bemutatására született irodalmi hálózati folyóirat támogatása eszközhasználattal.
Magyar Képzőművészeti Főiskola Intermédia Tanszék hallgatói, Budapest
A hallgatók munkájuk, projektjeik előkészítésének segítésére megkapták a C3 használaton kívüli fénymásológépét.
Nagy Eszter, Budapest
A Nagy Fruzsinával közösen kezdett MintATextil című projekt továbbfejlesztése.
Nagy Fruzsina és Nagy Eszter, Budapest
MINT(A)TEXTIL - POKOL, PURGATÓRIUM, PARADICSOM c. projekt: különböző médiumok - videó, számítógép és textil - találkozása és összekapcsolása révén egy videó-textil installáció létrehozása, melynek bemutatása egy vetítéses „mintaszínházzal" társul.
Nyitral Orsolya, Budapest
Interaktív hanginstalláció, Internet-hálózati kapcsolattal. Sötét térben elhelyezett fényérzékelők (fotódióda vagy fotóellenállás) a látogatók által kezelt fényforrások hatására akusztikus válaszokat adnak, melyek változása - az Internetről folyamatosan szolgáltatott új hangok - révén virtuális akusztikus tér alakul ki.
Révész L. László, Budapest
1. A „COMPASS" c. CD-ROM alapú installáció befejező munkálatai, a hang- és képanyag átültetése Macintosh-ból PC Windows verzióba.
2.TOHI vrml website projekt, mely egy festménysorozat, egy létező tér-rekonstrukció és ezek egyidejű, különböző médiumok által történő reprezentációja.
Sárosi Anita, Budapest
„Idő" munkacímű film, ideje kb. 12 perc: az idő absztrakt fogalmának képi megjelenítése, képfelvétel a digitális kamerával (négy évszak szerint, négy forgatás), majd utómunka az Onyx-on vagy 02-n, Alias Wavefront Composer-rel. A pályázat az utómunka elkészítésére nyert lehetőséget a C3-ban.
Siflis András, Budapest
Az Oriente per tutti (Láthatóvá vált Kelet avagy az emlékezet leletei) című kiállításhoz (Magyar Zsidó Múzeum - 1998 augusztus, illetve Budapest Galéria -1999 tavasz) kapcsolódó web oldal elkészítése egy számítógépes szakember segítségével
Sugár János, Budapest
A Trafó - Kortárs Művészetek Háza nyitókiállításán bemutatásra került multimédia-installáció speciális elemeinek előkészítése.
Tábi Ingrid, Budapest
A Magyar Iparművészeti Főiskola rajz-környezetkultúra szakos hallgatója. Az első év zárófeladatát -egy virtuális tér megtervezése megadott szempontok szerint, szereplők felhasználásával - készíti el a C3-ben.
Veszély Beáta, Budapest
15-20 perces videó készítése álló kamerával, hang és vágás nélkül, kapcsolódva a művész korábbi munkáinak tematikájához.

A Soros Alapítvány Kortárs Művészeti programja SCCA Dokumentáció pályázat

15 006 840 Ft

A Soros Alapítvány C3 Kulturális és Kommunikációs Központján
belül működő Kortárs Művészeti Program 1998-ban folyamatos beadási határidővel hirdette meg SCCA Dokumentáció pályázatát, amelynek keretében magyar képzőművészek fordulhattak támogatásért a jelentős nemzetközi művészeti kiállításokon, fesztiválokon és pályázatokon való részvételük megkönnyítése érdekében. A nemzetközi pályázatokon, művészeti eseményeken való részvétel elengedhetetlen feltétele, hogy a művész munkájáról alapos dokumentációt nyújtson be. Ennek elkészítése sok esetben nemcsak munkaigényes és költséges, hanem eszközök hiányában a megfelelő színvonalon kivitelezhetetlen, így a művész hátrányba kerülhet a nemzetközi pályázatokon, vagy akár el is állhat a részvételtől. A keletkező, támogatott dokumentáció egy példánya az SCCA archívumába került, publikációs jogokkal.
Amennyiben a művész meghívást nyert a megpályázott művészeti eseményen való részvételre, a Kuratórium támogatást adhatott a művész kiutazásához, illetve a munkának a bemutatóra való eljuttatásához.

10 pályázat érkezett ebből 7-et fogadott el a Kuratórium.

Támogatott pályázatok
EI-Hassan Róza, Budapest
A Sao Paulo-i Biennálén való részvétel támogatása, helyspecifikus
installáció megvalósítása
800 USD
Erhardt Hiklós-Dominic Hislop, képviselő: Erhardl Miklós, Budapest
„Saját szemmel" munkacimü fotóprojekt elkészítése és bemutatása,
a kapcsolódó „homeless homepage" szerkesztése
200 000 Ft
Nagy Imre, Budapest
Az Oszakai Szobrászati Triennálén való részvételének, munkája
szállításának a támogatása
25 000 Ft
Négyessy András, Győr
A C3-ben készült virtuális munkájának 1998. áprilisi Nnémetországi bemutatására útiköltség-támogatás
50 000 Ft
Négyessy András, Győr
„Virtuális Akvárium" vrml projektje 1 998. májusi németországi bemutatására útiköltség-támogatás
50 000 Ft
Sebők Zoltán, Budapest
MEMETIKA c. szöveggyűjtemény összeállítása: A kötet azokkal a mémnek nevezett információs mintákkal foglalkozik, melyeket a biológus Richárd Dawkins eredetileg s gén, később inkább a vírus kulturális megfelelőiként határozott meg. Szerepelnek Glenn Grant, Jean Baudrillard, Richárd Dawkíns, Douglas Hofstadter, Hans-Cees Speel, Francis Heylighen, Josriua S. Latener, Róbert Adrián, Richárd Brodie, Dániel Dennett Christian Lüer, Flórian Rötzer, valamint Glenn Grant művei, ill. azok részletei
150 000 Ft
StAuby Tamás, Budapest
A művész saját munkásságának dokumentálásával kapcsolatos kutatás,
archiválás folytatása. Az eddig feldolgozott anyagot a Bartók 32 Galéria mutatta be.
300 000 Ft
SCCA Kortárs Művészeti Kritika pályázat

A Soros Alapítvány C3 Kulturális és Kommunikációs Központján belül működő Kortárs Művészeti Program (SCCA) 1998-ban kétszer (augusztus, október) hirdetett pályázatot kortárs művészettel foglalkozó írók, kritikusok, művészettörténészek, esszéírók számára kortárs magyar képzőművészeti - s ezen belül kitüntetetten médiaművészeti - eseményekkel (kiállítás, performance, film, videó, multimédia-kiadvány, hálózati (web) lapok, teoretikus előadások, könyvek, monográfiák stb.) kapcsolatos beszámolók, kritikák írására. Az elfogadott írások a C3 weboldalára kerültek, valamint felajánlottuk napilapoknak, folyóiratoknak átvételre, kérve természetesen a Soros Alapítvány támogatásának jelzését. A legszínvonalasabb írásokat a C3 a jövőben angol nyelvre fordítja, s azokat szintén elhelyezi weboldalán. A hálózati publikálás nem jelenti a szerzői jogok átruházását, a C3 által támogatott cikkeket a szerzők szabadon felhasználhatják egyéb publikációs célokra.
A fenti pályázattal a C3 azt szeretné elérni, hogy a hazai kortárs művészeti események és a kortárs művészet elméleti kérdései szélesebb nyilvánosságot kapjanak, s hogy az anyagi nehézségekkel küszködő folyóiratok hozzájuthassanak aktuális, művészettel kapcsolatos írásokhoz, egyszersmind szeretne lehetőséget teremteni a kritikusok számára ahhoz, hogy az érdeklődésüket megragadó események megírásához ne kelljen - az oly ritka - megrendelésre (és honoráriumra) várniuk.

30 pályázat érkezett, ebből 22-t fogadott el és támogatott ösztöndíjjal a Kuratórium.

Támogatott pályázatok

Bohár András, Budapest
Alak, írás, gesztus (Móra Ferenc Múzeum, Szeged, 1998. V. 29-VII. 5) - Sándor Edit elektrográfiáiról című írás
10 000 Ft
Bohár András, Budapest
A MÁSIk MÁSolta - elektrográfiai törekvések a 90-es évek honi kultúrájában című írás
10 000 Ft
Földényi F. László, Budapest
Egy emlékkiállítás apropójából, Veress Gyula festőművész kiállítása című írás
20 000 Ft
Győrök Edina, Pécs
A kollázs és az ügyesség morálja című írás
10 000 Ft
Haffner László, Vác
Szabó Dezső és Gálik András kiállításáról című írás
10 000 Ft
Harangi Anna, Budapest
Kovács Attila: Szekvenciák 1968-98. c. kiállítása című írás
10 000 Ft
Keresztesi József, Gyöngyös
A korszerűtlenség retorikája (Annié Leibovitz: Fényképek, Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum, Budapest) című írás
10 000 Ft
Keresztesi József, Gyöngyös
Kisvárosi hőseink: Dangerous című írás
10 000 Ft
Készman József, Pilisvörösvár
Eike. Gépmezők lovagja. Eike Berg Magyarországon, A látvány mérnöke - Hommage a Maurits Cornelius Escher, INTERMÉDIÁK. Média-skanzen című írások
30 000 Ft
Készman József, Pilisvörösvár
FOTOEPER Eperjesi Ágnes, ica-d.hu Egyéves a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézet című írások
20 000 Ft
Kocziszky Éva, Budapest
ORIENT/E című írás
10 000 Ft
Kővágó Iván, Budapest
Táncos, Komikus (Castafiore - Franciaország) - Átmeneti zajeffektusok, vizuális mozgásszínház című írás
10 000 Ft
Sebők Zoltán, Budapest
Fiktív állóképek. Cindy Sherman fotósorozata a budapesti Ludwig Múzeumban című írás
10 000 Ft
Szkárosi Endre, Budapest
Kliphalom (Kántor István Monty Cantsin videómunkái a C3-ban), A szó teste (Ladik Katalin költői fellépései), AZ IDŐ LÁNCAI (kollektív modulációk) - Hortobágyi László új lemeze: Sangeet Novus Sensus, Music forTransociety, Bahia, 1997) című írások
30 000 Ft
Szkárosi Endre, Budapest
A ropogó betűk („R" (Bakó László, Dicső Zsolt, Jankovlcs Zoltán, Máté Gyula kiállítása), Zug Galéria, Szekszárd), RAJZÁS - Szavak és tárgyak fogalmi tere (Dr. Máriáss, Bartók 32 Galéria, Budapest) című írások
20 000 Ft
Szoboszlai János, Budapest
Szelíd konfrontáció, avagy a jelen antropológiája (Vázlat az Ifjúkori önarckép című kiállítás katalógusához) című írás
10 000 Ft
Szombathy Bálint, Sremska Kamenica, Jugoszlávia
Imigyen szóla Monty Cantsin című írás
10 000 Ft
Tatai Erzsébet, Budapest
"INERSŸ the power" Lakner Antal kiállítása a Stúdió Galériában 1998. június 2 - június 27. című írás
10 000 Ft
Tatai Erzsébet, Budapest
Menekülés az időtlenségbe - A felejtés emlékkönyve, Fábián Noémi kiállítása (Vigadó, 1998. október) című frás
10 000 Ft
Ungváry Rudolf, Budapest
A cselekvést helyettesítő jelrendszer című írás
10 000 Ft
Vlnczellér Katalin, Budapest
A hermafrodita esete a vetített képpel avagy Intimszféra és multimédia - Gál Eszter és Péter Pleyer pás de deux című előadásáról című írás
10 000 Ft
Vinczellér Katalin, Budapest
A tér, a hangok, a fények, a mozgás - Ingakoncert a Kiscelli Romtemplomban című írás
10 000 Ft

ArtsLink

457 521 Ft

Az 1993-ban indult ArtsLink program a CEC International Partners, az Open Society Institute, a Soros Kortárs Művészeü Központok hálózata, a National Endowments fór the Árts, a Trust fór Mutual Understanding, az Ohio Árts Council és a Kettering Fund közös programja. Közép- és kelet-európai művészek: festők, szobrászok, fotóművészek, építészek, iparművészek, táncosok, koreográfusok, zenészek, zeneszerzők, színészek, színházi rendezők, filmrendezők, videósok, költők és írók, valamint művészeti szervezők pályázhattak 5 hetes amerikai egyesült államokbeli tartózkodásra. Az amerikai ösztöndíj 5 hetes időtartama alatt a kiutazók saját szakmájuknak megfelelő, nonprofit amerikai intézményekben szerezhetnek gyakorlatot és ahol lehetséges, segítenek számukra kapcsolatot teremteni helyi művészekkel és művészeti szervezetekkel. Az ösztöndíj fedezi az oda-vissza utazás költségeit, a betegbiztosítást, a szállást és a napi költségeket.
1998-ban összesen 50 pályázót fogadtak Kelet-Közép-európából és a volt Szovjetunió országaiból az ArtsLink programon keresztül különböző amerikai intézményekben. Magyarországról 1998-ban ösz-szesen 34 pályázat érkezett művészektől és művészeti managerektői az ArtsLink hathetes amerikai ösztöndíjprogramra, ebből 3-at fogadott el a New York-i kuratórium. A magyar nyertes pályázókat a Soros Alapítvány a következőkkel támogatta:

Eperjesi Ágnes, Budapest
Budapest - New York - Budapest repülőjegy biztosítással (118 900 Ft)
+ ösztöndíj-támogatás (10 000 Ft)
128 900 Ft
Lakatos György, Budapest
Budapest- New York- Budapest repülőjegy biztosítással (118 900 Ft)
+ ösztöndíj-támogatás (10 000 Ft)
128 900 Ft
Szabó Adrienne, Budapest
Budapest - New York - Budapest repülőjegy biztosítással (118 900 Ft)
+ ösztöndíj-támogatás (10 000 Ft)
128 900 Ft

EMARE

1 643 402 Ft

Az EMARE nemzetközi médiaművészeti csereprogram keretében a
C3 két európai médiaközponttal működött együtt 1998-ban: Hull Time Based Árts (Hull, Anglia), és Werkleitz Gesellschaft (Tornitz, Németország). A program keretében 2 magyar művész tölthetett 2-2 hónapot Angliában, illetve Németországban, és a C3 is fogad l-l német és angol művészt. 1998-ban Hecker Péter utazott Németországba, Kispál Szabolcs pedig Angliába. A C3-ben 2-2 hónapig dolgozott Colin Andrews skót művész, és Nicole Martin/Lilian Jüchtern német művészek.
Következő fejezet >>
Tartalom>>

SOROS Alapítvány