SOROS Alapítvány
Soros Alapítvány Évkönyv 1984-1985
<<Tartalom
<<Előző fejezet
2.1. Társadalomtudományok
2.1.1. A Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem Szociológiai Tanszéke 700 ezer forintos támogatásban részesült az 1985-ös évre. A Bizottság a modernizáció akadályait kutató programhoz adta a támogatást. Az összeget kutatók fizetésére és egy
háromnyelvű kiadvány-sorozat költségeinek fedezésére fordítják.
2.1.2. A Szabó Ervin Könyvtár 120 ezer forintos támogatást kapott két bibliográfia elkészítéséhez. Az egyik a Jászi Oszkárral, a másik a Polányi Károllyal kapcsolatos irodalom jegyzékét tartalmazza.
2.1.3.
A magyar Református Egyház Ráday gyűjteménye 300 ezer forintos támogatást kapott 3. évkönyvének kiadásához. A kiadvány neves szerzők cikkeit tartalmazza, főleg Magyarország második világháborús szerepéről. A kötetben eddig kiadatlan dokumentumok szerepelnek az üldözött zsidók megmentését célzó erőfeszítésekről.
2.1.4.
A Kecskeméti Református Könyvtár, amely többek között értékes késő-középkori okmányokat is őriz, 154 500 forintos támogatást kapott raktározási és nyilvántartási rendszerének korszerűsítéséhez. Az értékes gyűjtemény anyaga a háború idején hozott sietős mentőintézkedések során szétzilálódon, és azóta várt rendezésre.
2.1.5.
A gödöllői Művelődési Központ 65 ezer forintos támogatást kapott Malonyay Dezsőtől, a modern magyar néprajz megalapítójáról szóló kötetének második, javított kiadásához. Az anyag magvát a gödöllői Művelődési Központban rendezett Malonyay-kiállítás szolgáltatta.
2.1.6.
Balogh Tibor, a szegedi egyetem adjunktusa 38 ezer forintos támogatásban részesült egy Piaget-ről szóló tanulmány elkészítéséhez. A tanulmány voltaképpeni tárgya a nagy pszichológus elméletének filozófiai elemzése.
2.1.7.
Fenyő Ervin 60 ezer forintos ösztöndíjban részesült egy évi időtartamra, továbbá 800 dollár összegű térítésmentes támogatásban, hogy folytathassa Széchenyi Istvánról szóló kutatását. A dollártámogatást arra fordítja, hogy meghosszabbítsa angliai tartózkodását, amelynek során a Széchenyi-család angliai kapcsolatait kutatja.
2.1.8. Majsai Tamás református lelkész és kutató 2000 dolláros térítésmentes támogatást kapott, hogy a magyarországi protestáns egyházaknak a második világháború alatt a magyarországi zsidósággal kapcsolatban tanúsított magatartását kutassa. Minthogy az egyházaknak a kérdéssel kapcsolatos lépései többnyire titkosak voltak, különösen a náci megszállás idején
, Magyarországon gyakorlatilag nincs az ügyről dokumentáció. A nagyobb svájci levéltárakban viszont fellelhető a magyar egyházak levelezése az európai protestáns központokkal. A támogatás a pályázó svájci tartózkodásának költségeit fedezi.
2.1.9. Komoróczy Géza egyetemi tanár 50 ezer forintos támogatásban részesült a Polányi Károly korai írásait tartalmazó válogatás második kötetének kiadásához. A 600 oldalas válogatást 400 példányban az egyetem sokszorosító üzeme nyomtatja ki; a kiadványt diákok és kutatók részére készítik.
2.1.10.
Bába Iván két éves, összesen 120 ezer forint összegű ösztöndíjban részesült a reformkori cseh és szlovák nemzettudat tárgyában folytatott kutatásaihoz. A pályázó a tanulmányt egy szélesebb kutatási témába illeszti, amelynek témája a cseh és szlovák nemzettudat.
2.1.11.
Jakab Tibor, a pécsi Orvostudományi Egyetem filozófia tanársegéde 25 ezer forintos támogatásban részesült kutatásához, amelynek témája a református egyház szerepe az 1890-es évek magyarországi egyházközi küzdelmeiben. A téma a pályázó szélesebb körű kutatási tervébe illeszkedik, amelynek témája a századvégi Magyarország politikai története. A támogatás a pályázó budapesti kutatásaihoz szükséges utazási, másolási és szállásköltségek fedezését célozza.
2.1.12. Zsupos Zoltán berettyóújfalui múzeumi kutató 50 ezer forintos támogatást kapott az erdélyi aranymosó cigányokról szóló monográfiájához.
A támogatás döntő részét budapesti levéltári kutatásokra, kisebb részét pedig erdélyi tanulmányútra költi.
2.1.13. Dr. Rátay Csaba, a budapesti Schöpf-Merei Kórház munkatársa 10 ezer forintos támogatást kapott a veszélyeztetett gyermekek szocializációjáról szóló cikkének angol fordításához. A tanulmány dr. Rátay Csaba kutatásait összegzi és egy kanadai folyóiratban fog megjelenni.
Következő fejezet >>
Tartalom>>
SOROS Alapítvány