SOROS Alapítvány

Soros egészségterv hírlevél
Cím:
„A kreativitást, az emberek kezdeményezését igyekszünk jó ügyek szolgálatába állítani.”
Szerző:
Vásárhelyi Miklós
Szám:
10-11
A hírlevélben lévő
Nevek:
Vásárhelyi Miklós
Intézmények:
Soros Alapítvány
Települések:
Tárgyszavak:
konferencia, települési egészségterv program, help to helper - segítség a segítőknek
Megjegyzés:
Annotáció:

„A kreativitást, az emberek kezdeményezését igyekszünk jó ügyek szolgálatába állítani.”
(Vásárhelyi Miklós, a Soros Alapítvány elnöke)


Nagy örömmel nyitom meg ezt a konferenciát, a Soros Alapítvány rendezvényét. Üdvözlöm Önöket, és köszönöm, hogy eleget tettek meghívásunknak. Belia Anna programigazgató említette nekem, hogy szakértők, hozzáértők fognak ma hozzászólni. Ahogy körülnézek a teremben, itt csupa szakértő ül. Olyan polgármesterek, elöljárók, pedagógusok, gyakorlati emberek, akik évek óta részt vesznek ebben a programban. Az egyetlen dilettáns itt én vagyok. Ez arra indít, hogy kellő szerénységgel és mértéktartással, mondanivalómban rövid legyek, nehogy az a tréfás helyzet álljon elő, hogy Önök azok, akik tudják és csinálják, én pedig, aki nem rendelkezem ezzel a tudással, előadom.

Nem is kívánok előadni, csupán azt szeretném elmondani, hogy a Soros Alapítványnak miért kedves, miért a szívéhez és a lényegéhez közel álló ez a program, miért szerves része az Alapítvány filozófiájának. Ezt azért tartom fontosnak elmondani, mert közismert, mi sem csináltunk titkot belőle, hogy az elmúlt esztendőtől a Soros Alapítvány a korábbiakhoz képest lényegesen kevesebb pénzzel rendelkezik. Ennek eredményeképpen számos, nekünk kedves programot vagy nagyon megnyirbáltunk, vagy teljesen meg kellett szüntetnünk. Van azonban néhány programunk, amelyhez nem nyúltunk hozzá, mert olyan fontosak, hogy nem csak a megtartásukon, hanem a fejlesztésükön is gondolkozunk. A Települési Egészségterv program is ezek sorába tartozik.

Miért olyan fontos a Soros Alapítványnak, a „Soros gondolatnak” a Települési Egészségterv program? Azért, mert teljesen beleillik abba az elképzelésbe, melyet a nyitott társadalomról, és ezen belül a civil társadalomról alkotunk. Az elmúlt tíz évben megteremtettük a demokrácia intézményeit, a szabad választásokat, a parlamentet, a parlamentnek felelős kormányt, az önkormányzatokat, számos más intézményt. Óriási munka volt ez. Lényegében felépítettük, - természetesen, mindannyian együtt – a demokrácia alapintézményeit. Nyilvánvaló azonban, hogy ezzel még nincs egy országban demokrácia akkor, ha nem szilárd a bázis, nem szilárd a talaj, ha nincs belevonva ebbe a folyamatba az egész ország. Ettől meglehetősen távol állunk, ezt mindannyian tapasztalatból tudjuk, és nem is könnyű megvalósítani. Nemcsak nálunk nehéz, de a miénknél jóval fejlettebb és sokkal régebbi demokratikus intézményrendszerrel rendelkező országokban is. De nem lehetetlen, s én örülök, hogy ezen a téren mi is tettünk lépéseket.

Ez a program egyike azoknak, ahol komoly eredményeket értünk el, és különösen a jövőre nézve komoly eredmények biztatnak bennünket. Tehát, ez az egyik, talán a legfontosabb oka annak, hogy a Soros Alapítvány minden körülmények között, egyik legfontosabb célkitűzésének tartja ennek a programnak a megtartását, és hatékonyságának a növelését.

A másik dolog, ami miatt ezt a programot fontosnak tartjuk, azt úgy fogalmazhatnám meg: bizalom az emberekben. Egész működésünk azon alapul, bízunk abban, hogy az emberek a jó kezdeményezéseket, a jó dolgokat felkarolják, azok megvalósításába bevonhatók. Áldozatokra, munkára hajlandók az ilyen célok érdekében. A Települési Egészségterv tipikusan ilyen program, amely azon alapul, hogy az emberek önzetlenül, a közjónak, a saját közösségüknek - tehát, nem csak a saját érdekükben, és nem is az érvényesülés, a politikai siker, a hatalom - érdekében tesznek valamit.

A harmadik dolog, hogy igyekszünk mindenütt segíteni azokat, akik segíteni hajlandók másoknak. Angolul „help to helper”-nek („segítség a segítőknek”) nevezik az ilyen a programokat. Nem csak a magyar, de az összes Soros Alapítványban működik ez a dolog. A kreativitást, az emberek kezdeményezését igyekszünk jó ügyek szolgálatába állítani. A Soros Alapítvány általános filozófiájának megvalósulását szolgálja ez a program, és ezért örülünk annak, hogy ilyen szép számmal jelentek meg ezen a konferencián. Bízom abban, hogy a műhelymunkában, amely a rövid bevezető után elkezdődik - mert hiszen az a lényeges - Önök aktívan, és úgy vesznek majd részt, hogy az eredmények mindenkinek hasznosak lesznek.

Én sem vagyok mentes az emberi gyengeségtől, és ezért szeretnék egy kicsit dicsekedni. A világon harminckilenc Soros Alapítvány van, és mi, a magyarok voltunk az elsők, akik ilyen programot indítottunk. Programunknak, az Önök munkájának sikere másokat is bátorítani fog, és erre van számos biztató jel, hogy példánkat kövesse. Persze nem vagyunk irigyek, és ha nem egy Soros Alapítvány fogja ezt megtenni, hanem más, és az fog tőlünk erre vonatkozólag tanácsot, vagy támogatást kérni, természetesen meg fogjuk adni a számukra.

Még az ilyen rövid bevezetőnek is szokott egy befejező része lenni. Ez a befejezés rendszerint felszólítás. Arra kérem Önöket, hogy „végezzék ki a Soros Alapítványt”! Tudniillik, minden jó alapítványnak végül is az a feladata, hogy önmagát számolja fel. Ha Önök jól csinálják azt, amit tesznek, erre van remény. Azt kívánom, hogy teljes buzgalommal és erővel vegyenek részt abban a munkában, melynek eredményeként a Soros Alapítványra nem lesz többet szükség. És akkor mindannyian jól jártunk. Köszönöm a figyelmüket és jó munkát kívánok.”

Soros egészségterv hírlevél
SOROS Alapítvány