SOROS Alapítvány

Soros egészségterv hírlevél
Cím:
„Civil kezdeményezés az ország peremén”
Szerző:
Sík József dr.
Szám:
6
A hírlevélben lévő
Nevek:
Intézmények:
Fact Alapítvány, Soros Alapítvány
Települések:
Porrog, Porrogszentkirály, Porrogszentpál, Somogybükkösd
Tárgyszavak:
Porrog
Megjegyzés:
Annotáció:

Somogy megye délnyugati végén, a határszélen (sokszor úgy érezzük: szinte a világ végén) van négy község: Porrog, Porrogszentkirály, Porrogszentpál, Somogybükkösd, mintegy 900 lélekkel. A négy falu kapcsolódása szokásos (körjegyzőség, iskola, óvoda, orvosi ellátás), de civil szervezetnek nincs hagyománya.

Tavaly tavasszal a jegyző meghívót adott át a Fact Alapítvány tréningjére. A tréning nagyon érdekes volt, de akkor még kevéssé értettük mit kíván a pályáztató, csak azt tudtuk, segíteni akarja a leszakadókat, a rossz körülmények közt élőket.

Össze kéne fogni az embereket (a rendszerváltás óta nálunk leültek a közösségi programok), olyat kéne tenni, ami javítja az életminőséget. Kérdés az, meg tudjuk-e csinálni? A részletes pályázati útmutató áttanulmányozása után kezdtük érteni mit is tegyünk, és belevágtunk (ki sejtette hogy ennyi munkával jár?).

Javasolták, a pályázó legyen civil szervezet, így egyesületet alapítottunk. A többit „kotta” (tájékoztató) szerint csináltuk. Az egészségkép (állapotleírás) alapját a lakosság mintegy harmadát megszólító kérdőívek összegzése adta. Az aktivisták házról-házra jártak (meglepetés: az emberek nem olyan passzívak, mint hinnénk). A két legfőbb megállapítás: az embereket érdekli az egészséges életmód, csak nem élnek eszerint, és igen erős az igény a közösségi találkozókra.

A következő közgyűlésen a programok meghatározása szerepelt. A pályázatot átdolgozásra viszszakaptuk, ezt követően azonban a Soros Alapítvány programjaink legnagyobb részét támogatandónak ítélte.

Programjaink dióhéjban: a gerincet klubrendszerben működő egészségfejlesztő találkozók teszik ki. Már jól működik az aerobik, az aprók táncháza, az idősek-gyógyfürdőtúrája. Az önkormányzattól használatba kapott klubhelységeket saját munkával felújítottuk, berendezés folyamatban, ez lesz az állandó helyszínünk ősztől.

Komoly siker volt az idősek napi ünnepségünk, a csontritkulás- és koleszterinszűrés, majd az ezt követő életmódi klubest, egészséges ételek bemutatójával, kóstolójával. A diabétesz klub saját készítésű diabetikus süteményekkel és lekvárok bemutatójával már elindult. Az aerobik vezetését a fenntarthatóságra gondolva már átvette egy tehetséges egyesületi tagunk.

Tapasztalatainkat összegezve: megtalálható a helyi erőforrás az életminőség javítására. Ezt úgy értjük, hogy a megfogalmazott céljainkhoz megvan a tenni, dolgozni akaró emberek csoportja, másrészt lehet bizonyos anyagi erőforrást is szerezni.

Munkánk eredményének nem csak a nagyon szép pályázati összeget tartjuk, hanem azt, hogy a pályázat kapcsán alakult meg az Egyesületünk, kezdjük megtanulni, hogyan működjön egy civil szervezet. Az önkormányzattal kiváló a kapcsolatunk, anyagilag is támogatja munkánkat, mégis az a legjobb benne, hogy magunk teszünk mindent, nem irányít felettes állami szervezet, mi találjuk ki a programokat, szervezzük, és próbálunk szponzort találni.

Nem csak az anyagi segítségért vagyunk hálásak Soros úrnak, hanem a kezdeményezésért, hogy legyen egy önszerveződő közösség, ami javítja a falusiak életminőségét és segítheti a falu további fejlődését.

1999. 09. 18.
Dr. Sík József
Porrog és Környéke Egészség Egyesület
Porrogszentkirály, Fő u. 81.

Soros egészségterv hírlevél
SOROS Alapítvány