Program ajánlások
Hogyan szervezkedhetsz?
Vidéki programok
Budapesti programok


Kapcsolódó anyagok
Résztvevő szervezetek
Kapcsolódó programok
Kérdőíves felmérés

Publikációk az állampolgári részvétel hetéről
Az állampolgári aktivitás és a közbizalom gyorsmérlege
Az allampolgari aktivitas es a kozbizalom gyorsmerlege2.doc


Az Állampolgári Részvétel Hete 2005

A CEECN 2004.-évvégén Zágrábban megtartott tervező megbeszélésén merült fel először az Állampolgári Részvétel Hetének ötlete, melynek értelmében a Citizens Network és tagszervezeteinek belföldi hálózatai együttesen és egy időben lépnek fel azért, hogy az állampolgári részvétel problematikája erőteljesebben jelenjen meg az európai médiában, politikában és a civil társadalomban.
2005 elején, Tbilisziben a tagországok képviselői megegyeztek a nemzetközi kampányhét időpontjában (2005. szeptember 19-25.) és a lebonyolítás részleteiben. Ennek értelmében minden szervezet számára nyitott volt a feladat, hogy erőforrásaihoz, kapacitásaihoz és lehetőségeihez mérten találja meg a figyelem felkeltésére alkalmas módszereket, tevékenységeket.

Az ÁRH Magyarországon

A CEECN tagjaként Magyarországon a Közösségfejlesztők Egyesülete vállalta fel a főszervezői feladatokat és 2005. nyár elejétől különböző fórumokon (a Közösségi Kezdeményezéseket Támogató szakmai hálózat műhelyei, II. Szakmaközi Nyári Egyetem, civil találkozók, konferenciák, felhívások Interneten, levelező listákon, elektronikus szakmai hálózatokon) toborzott segítőket, résztvevőket az Állampolgári Részvétel Hetének megszervezéséhez.
A szűkösen rendelkezésre álló (illetve elvben rendelkezésre álló) anyagi források és a szeptemberi szokásos „eseménydömping” dacára az ötlet gyorsan támogatókra, segítőkre, érdeklődőkre talált. Ennek részben az „állampolgári részvétel” rokonszenves és széles körben (a közösségi fejlesztőmunka holdudvarán túl is) elfogadható és mozgósítani képes terminusa, másrészt a kreatív tevékenységek, események szervezésének lehetősége (az elmúlt évtizedek társadalmi tőkéje), harmad- és nem utolsó sorban az újonnan létrejött „Közösségi Kezdeményezéseket Támogató Szakmai Hálózat” lelkesedése és támogatása (amely később lehetővé tette az eseménysorozat országos méretűre növekedését) adtak kereteket.

A tervezési szakasz és az országos események megvalósulásának koordinálására szervezőbizottság jött létre, a következő szervezetek részvételével:
Közösségfejlesztők Egyesülete, Közösségi Kezdeményezéseket Támogató Szakmai Hálózat, Civil Kollégium Alapítvány, Magyar Művelődési Intézet és a Szövetség a Közösségi Részvétel Fejlesztéséért Egyesület.

A szeptemberre elkészült végleges program alapján az Állampolgári Részvétel Hete két fő szálon indulhatott el.
Az egyik szálon a Magyarország minden megyéjében megvalósítandó programok szerepeltek: helyi, megyei és országos akciók, szakmai és civil találkozók, kerekasztalok, nyilvános gyűlések, előadássorozatok, konferenciák, sajtótájékoztatók, médiaesemények, kiállítások.
A másik szálon az országos hálózat közösségi aktivistái egy országos felderítő jellegű, egyszerű, szúró-próba felmérésre készültek az állampolgári részvétel helyi mértékéről, a helyi társadalmi tőkével összefüggésben.


A nyitó és záróeseményeket a Közösségfejlesztők Egyesülete Budapesten szervezte meg.
Szeptember 19.-én sajtótájékoztatót tartottak Dr. Göncz Kinga ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter és a program szervezői a Parlament Kávéházban. A sajtótájékoztatón mutatta be először Péterfi Ferenc a RAJTunk Múlik című kiadványt, amely azok számára nyújt hasznos segítséget, akik azon dolgoznak, hogy lakóhelyi közösségük, szomszédságuk összetartóbbá váljon, és képessé legyen a közös cselekvésre.
Ezzel egyidejűleg történt az ÁRH szóróanyagainak elhelyezése a Parlamentben, minden képviselő számára.

A helyi programok, felmérések a hétvégi záró eseményen, a budai Corvin téren futottak össze.
· Egy találkozó keretei között, a Közösségi kezdeményezéseket segítő szakmai hálózat közösségi aktivistái és szakemberei részvételével. A találkozó egyetlen témája az állampolgári részvétel, a helyi kezdeményezések bemutatása volt – maguk a kezdeményezők által.
· Az Állampolgári Részvétel Ünnepén, ahol a hét eseményeinek összefoglalása, beszámoló az országos felmérés eredményeiről, kormányzati, civil köszöntők, akciószervezetek bemutatkozásai, állampolgári és közösségi kerekasztalok, kiállítások és Retextil bemutató szerepeltek a programok között.

Az Állampolgári Részvétel Hetének fővédnökségét Dr. Sólyom László köztársasági elnök vállalta fel.

Eredmények, konklúzió
„…az állampolgári részvétel problematikája erőteljesebben jelenjen meg az európai médiában, politikában és a civil társadalomban”

Talán nem kell részletezni, hogy a három közül melyik az a szereplő, amelyik számára nem okozott különösebb nehézséget az állampolgári részvétel ügyének felvállalása.
Valóban komoly erőfeszítéseket követelt civil részről, hogy egy erőszak- és szenzációmentes témára hívja fel az országos média figyelmét és az, hogy a meglévő csekély kíváncsiságot elterelje a programszervezésről és a politikusok szapulásáról.
Az országos politika részéről Dr. Göncz Kinga és Dr. Sólyom László elköteleződésén kívül semmilyen visszajelzés nem érkezett.
A helyi, megyei, de különösen az internetes média jóval befogadóbbnak és támogatóbbnak mutatkozott és számos helyi, megyei eseményre segítőkészen hívta fel a figyelmet.
Általánosságban a helyi politika is jóindulatúan járult hozzá az események megvalósulásához, sajtótájékoztatókkal, interjúkkal, előadásokkal segítették helyi politikusok az állampolgári részvétel hetének megvalósítását.

Minden nehézség ellenére a konkrét eredmények nagyon is igazolják ezt az új kezdeményezést:
- 54 rendezvény valósult meg több mint 50 helyszínen, több mint 100 civil szervezet részvételével.
- Az országban tevékenykedő közösségi munkások összesen több mint 4500 emberrel töltötték ki az Állampolgári Részvétel Hete kérdőívét
- Az ÁRH eseményeiről és a felmérés eredményeiről közel 50 alkalommal tudósítottak a megyei és országos média szereplői (Tv- és Rádió interjúk, újságcikkek)

(a megvalósult programokról, a felmérés eredményeiről és a megjelent publikációkról bővebben az arh.kozossegfejlesztes.hu és a www.kka.hu oldalakon tájékozódhatnak)

Az Állampolgári Részvétel Hete volt az első olyan megmozdulás, melynek során 16 ország civil szervezetei egyszerre álltak ki egy olyan ügyért, amelyről ezen országok legtöbbjében évtizedekig beszélni sem lehetett.



Részt veszel a részvétel hetén!!??
2005. szeptember 19-25.

A Közösségfejlesztők Egyesülete, a Civil Kollégium Alapítvány, a Magyar Művelődési Intézet, a Szövetség a Közösségi Részvétel Fejlesztéséért és a Közösségi Kezdeményezéseket Támogató Szakmai Hálózat felhívással fordul mindazokhoz, akik fontosnak tartják a közösségi alapú társadalom kialakulását és ezért tenni is képesek/hajlandók, hogy legyenek alakítói, vagy résztvevői az Állampolgári Részvétel Hete országos eseményeinek!

Előzmények

A Közösségfejlesztők Egyesülete és a Civil Kollégium Alapítvány tagja a kelet-közép európai térségben működő CEE Citizens Network nemzetközi szervezetének. A CEE Citizens Network 2005. május 12-15-én Belgrádban megtartott konferenciáján (egyesületünk korábbi kezdeményezésére, s a döntést előkészítve) úgy döntött, hogy szervezetének 16 tagországa egyidejűleg, a szeptember 19-25-ig tartó héten Citizen Participation Week-et rendez, tehát megszervezi az Állampolgári Részvétel Hetét.
Mi az Állampolgári részvétel hete?

Olyan rendezvények sorozatából áll, amelyek harsányan, mindenki által érzékelhetően hívják fel a szűkebb és tágabb társadalmi környezet figyelmét a részvételi demokrácia fontosságára. A programok figyelemfelkeltő jellegűek, a közjó gyarapítását, a helyi közösségi és civil cselekvést helyezik a középpontba, s azt is bemutatják, hogy mindez lehetséges. Helyi, megyei és országos akciók, szakmai és civil találkozók, médiaesemények, nyilvános gyűlések, stb. adják össze az Állampolgári részvétel hetének programját.

Hogyan csatlakozhatsz?


VEGYETEK RÉSZT TI IS…..RAJTunk múlik!!!




Program-ajánlások

Szervezőbizottságunk már több fent megszólított szervezet képviselőivel is konzultált és a véleményeket összevetve a következő ajánlásokkal él:

Azért érdemes részt venned, mert:
  • a helyi ügyek országos, és az országos ügyek európai nyilvánosságot kaphatnak,
  • megmutathatjuk, hogy a részvételi demokrácia nem csak utópia, hanem feladat, amely egy jelentős társadalmi csoport közös ügye,
  • bár a részvételi demokráciához kapcsolódó fogalmak egyre divatosabbak, a valós törekvések egyre több akadályba ütköznek,
  • ezeket az akadályokat már nem lehet elkülönült kezdeményezésekkel leküzdeni
  • és ha mi nem veszünk részt az Állampolgári Részvétel Hetén, akkor……?!?
Kérdéseitekkel, javaslataitokkal forduljatok az Állampolgári részvétel hetének szervezőjéhez, Varga Mátéhoz: matev@kka.hu, 1 201-5728.




Az Állampolgári Részvétel Hete országos felmérése Akik ebben látnak fantáziát, elvégezhetnek egy egyszerű, felderítő jellegű felmérést az állampolgári részvétel helyi mértékéről, a helyi társadalmi tőkével összefüggésben. A felmérés lebonyolítása köré sok szervezet különleges „akció-szerű” eseményeket szervez (a programok figyelemfelkeltő jellegűek, a közjó gyarapítását, a helyi közösségi és civil cselekvést helyezik a középpontba, az állampolgári/közösségi/társadalmi részvétel fontosságát hangsúlyozzák, jó gyakorlatokat mutatnak be; helyi, megyei és országos akciók, szakmai és civil találkozók, médiaesemények, nyilvános gyűlések, stb.).
A felméréshez rendelkezésre bocsátunk egy kérdőívet, a szükséges háttér-információkkal. A felmérés kitöltetését már szept. 1-től meg lehet kezdeni, a záró nap
a felmérésre 20-a, 21-én a kezdeményezők összesítsék az eredményeket és
küldjék fel a köfe@kka.hu -ra. A helyi/megyei összesítéseket egyesületünk összegzi.

Háttér-információk a kérdőíves felméréshez

Az alábbi kérdéseket a brit Citizenship Survey 2001-es kérdőívéből válogattuk, amely a társadalmi tőke állapotával kapcsolatos felmérést ez évben végezte el először egy országos reprezentatív mintán. Hatására Magyarországon és Közép-Kelet Európában is végeztünk szúrópróba-jellegű felméréseket, eredményeit ld. a Közösségfejlesztők Egyesülete honlapján és a Parola 2004/3. számában!

Az Állampolgári részvétel hete keretében is csak ilyen szúrópróba-jellegű felmérésre szorítkozhatunk, melynek során véletlen-szerűen megkérdezett embereket szondáztatunk meg és próbálunk képet kapni egy-egy lokalitás, majd „az ország lakosai” állampolgári részvételének minőségéről és gyakoriságáról. Ez a felmérés szociológiailag nem lesz mindenben alátámasztható, vagyis eredménye nem feltétlen felel meg a tudományos igényeknek, de rögzít majd egy pillanatképet, kifejez egyfajta benyomást a témában és az összesített eredmények felhívhatják a döntéshozók figyelmét – helyi és országos szinten is – egy azonos témájú felmérés reprezentatív mintán történő megrendelésének fontosságára! Tapasztalataink szerint a társadalmi tőke mérése alkalmas arra, hogy a politika napirendjére tűzze a társadalmi részvétel fokozásába történő befektetések szükségességét!

A kérdőívek összesítése egyszerű összeadással érhető el. Kérjük, hogy az összesített adatokat egy azokkal kitöltött kérdőíven (szeptember 21.-ig) küldjétek el a kofe@kka.hu -ra!

A kérdőív és az azzal kapcsolatos információk: Kérdőív végleges.dockérdőívek összesítése.xls



Állampolgári Részvétel Hete
Corvin téri események (1011 Budapest, Corvin tér 8. Magyar Művelődési Intézet)
2005. szeptember 23-24.

Program

Szeptember 23. péntek

10.00 – 14.00:

A Közösségi kezdeményezéseket támogató hálózat megyei műhelyeinek konferenciája a Magyar Művelődési Intézet Stúdiójában
Bemutatkoznak a megyei műhelyek helyi cselekvő csoportjai I.
Megyénként 3 fős csapatokat várunk, 2 közösségi aktivistát és a megyei műhely felelősét, a 10-10 perces bemutatkozásokat a közösségi aktivistáktól várjuk:

14.00: ebéd

16.00 Állampolgári részvétel napja a Corvin téren:
  • Megnyitó: az Állampolgári Részvétel Hete Közép-Kelet Európában – Varga Máté
  • Az állampolgári részvétel felderítő-jellegű felmérésének eredményei – Péterfi Ferenc
  • Miniszteri köszöntő
  • A Közösségi kezdeményezéseket támogató szakmai hálózat – Hallgató Éva
  • A közösségi alapú társadalomról – Vercseg Ilona
  • Dokumentált villámbeszámolók a lezajlott ÁRH megyei programokról – a megyei műhelyek vezetői
  • Válaszadás az országos és a közösségi média kérdéseire

További programok:
  • Kiállítások a Corvin tér gyepén és az MMI előcsarnokában
  • Társadalmi akciókat kezdeményező szervezetek vizuális bemutatkozásai
  • „Elbeszélgető”: a kényelmes beszélgetéseket a Retextil műremekek biztosítják a Magyar Művelődési Intézet előcsarnokában
  • Panasziroda: az egyéni és közösségi részvételhez, a környezethez, környezetvédelemhez kapcsolódó ügyekben, ügyes-bajos kérdésekben segítünk közösen megoldásokat találni

És még egy kis film, zene, látvány, étel-ital, beszélgetés

21.00: az esemény zárása

Közös vacsora, szállás elfoglalása


Szeptember 24. szombat

8.00-9.00: Reggeli (MMI Stúdió)

9.00-10.30:
Bemutatkoznak a megyei műhelyek helyi cselekvő csoportjai II

10.30-11.00: kávészünet

11.00-12.30:
Bemutatkoznak a megyei műhelyek helyi cselekvő csoportjai III.

12.30-13.30: következtetések, a találkozó zárása

13.30: ebéd, hazautazás



Vidéki programok

Nap
Óra
Helyszín
Esemény
Szervezők
Kapcsolat; E-mail
Telefonszám
14-20
folyamatos
Somogy megyei településekAz induló közösségi kezdeményezések bevonása a kérdőívezésbe
(felmérés az állampolgári részvétel helyi mértékéről)
"Köztámháló", Somogy megyeBaróti Zoltánné06/30 225-2311
06/30 853-6925
06/82 571-015
folyamatos
Veszprém megye több
városában és községében
Kérdőívezés (felmérés az állampolgári részvétel
helyi mértékéről)
"Köztámháló", Veszprém megyeBazsó Gabriella06/70 334-6712
06/87 437-400
16-17
folyamatos
Budapesti Művelődési Központ előtér, E-Magyarország; Kelenföldi Szabadidő ParkKérdőívezés az Őszköszöntő Fesztiválon (felmérés az állampolgári részvétel helyi mértékéről)Budapesti Művelődési KözpontSlézia Gabriella06/1 371-2760
19-20
folyamatos
Debrecen, a város több pontjánKérdőívezés (felmérés az állampolgári részvétel helyi mértékéről)"Köztámháló", Hajdu-Bihar megyeGiczey Péter06/20 946-2604
19-21
folyamatos
Szombathely több pontjánA szociális munkás szakon tanuló főiskolai hallgatók (MMIK) és a Civil Ház munkatársai kérdőíveznek az állampolgári részvétel helyi mértékérőlHelyi Nyilvánosságért Egyesület, Civil Ház; "Köztámháló", Vas megyeSzilágyi Nóra06/30 605-9581
folyamatos
VasvárA Vasvári Színi Egylet, a Gyepübarátok kérdőíveznek az állampolgári részvétel helyi mértékéről"Köztámháló", Vas megye; Helyi Nyilvánosságért EgyesületGergyéné Szakály Georgina06/30 946-7106
folyamatos
Nógrád megye több településeKérdőívezés (felmérés az állampolgári részvétel helyi mértékéről)"Köztámháló", Nógrád megyeSzolnoki Ildikó06/20 432-8995
19-22
folyamatos
NádasdKérdőívezés (felmérés az állampolgári részvétel helyi mértékéről)Együtt Nádasdért Egyesület, "Köztámháló", Vas megye;Karvalics Zoltán06/70 379-1736
folyamatos
CsepelKérdőívezés (felmérés az állampolgári részvétel helyi mértékéről)Rákóczikert Civil és Közösségi HázFodor Tamás06/1 427-0340
folyamatos
KörmendKérdőívezés (felmérés az állampolgári részvétel helyi mértékéről)Béri Balog Ádám Néptáncegyüttes Egyesület, "Köztámháló", Vas megye;Korbacsics Tibor06/30 969-6718
19-23
folyamatos
DebrecenHolland önkéntesek látogatása az Életfa Egyesület önkénteseinélÉletfa EgyesületGiczey Péter06/20 946-2604
19-24
folyamatos
RákoscsabaTájékoztatók a Közösségi Támogató Hálózat iránt érdeklődőknek, és naponta a témával foglalkozó interjúk a helyi rádióban.Csabaiak Csabáért Közösségfejlesztő ProgramPájer Ildikó06/1 256-9526
folyamatos
Csongrád megye több települése; Teleházak; Információs pontokKérdőívezés (felmérés az állampolgári részvétel helyi mértékéről)Bordányi Ifjúsági Információs Pont;
"Köztámháló", Csongrád megye
Tanács Gábor06/30 303-8422
06/62 588-131
folyamatos
Miskolc, a város több pontjánKérdőívezés (felmérés az állampolgári részvétel helyi mértékéről)Dialóg Egyesület; "Köztámháló",
B-A-Z megye
Molnár Aranka06/30 252-9121
19
10:00-15:00
Győr, Baross útKérdőívezés (felmérés az állampolgári részvétel helyi mértékéről)TIT Pannon Egyesülete; "Köztámháló",
Győr-Moson-Sopron megye
Csobod Tibor06/30 488-6433
folyamatos
Budapest, ÚjpalotaA Nyírpalota Társaság országos felhívást indít: Milyen önkormányzatot és milyen polgármestert akarunk? – címmelNyírpalota TársaságKelemen Árpád06/1 266-5912
10:00
Beled, Általános Művelődési KözpontKiállítás és vásár a játszóházi programok legjobb alkotásaiból. (A bevételből, a településen további közösségi programokat kívánnak
rendezni)
"Köztámháló", Győr-Moson-Sopron megyeButhi Krisztina06/70 363-4102
14:00-16:00
Jobaháza, Polgármesteri HivatalKérdőívezés (felmérés az állampolgári részvétel helyi mértékéről)"Köztámháló", Győr-Moson-Sopron megyeTakácsné Horváth Mónika06/96 279-023
15:00
Győrszemere, Közösségi HázRajzkiállítás a településen működő közösségek tagjainak rajzaiból "Köztámháló", Győr-Moson-Sopron megyeNémethné Deli Anita06/70 282-4928
15:00
Kunszentmiklós, Kálvin térIsmered-e állampolgári jogaidat?
Felmérés az állampolgári részvétel helyi mértékéről
Beszélgetés a helyi és térségi részvételi demokráciáról
Kerekasztal beszélgetés az állampolgárok jogairól, vélemények és ellenvélemények, érdemes-e tenni valamit?
A nyilvánosság biztosítása érdekében a Puszta Rádió is jelen lesz a rendezvényen! A civil szervezetek munkájáról tablókat készítünk.
"Köztámháló", Bács-Kiskun megye;
Felső-Kiskunsági Közösségi
Munkások Egyesülete
Mészáros Zsuzsa
Szilágyiné Lucy
06/30 996-6351
06/30 251-3733
15:00
Győr, TIT Pannon Egyesülete,
Szent István u. 5.
„Az állampolgárok befolyása a lakóhelyet érintő döntésekben” - Dömötörné Holeczky Judit alpolgármester előadása, beszélgetésTIT Pannon EgyesületeMarosvölgyi Mónika06/96 525-060
17:00
Vámosszabadi, FaluházCivil szervezetek a köz javáért - az önkormányzatok és a civil szervezetek kapcsolata"Köztámháló", Győr-Moson-Sopron megyeBellovicz Imréné06/96 560-200
19
17:30
Szekszárd, Babits Mihály Művelődési Ház"Részvétlen demokrácia" - Szekszárdi Civil Szervezetek Közösségének találkozója: az állampolgárok és a civil szervezetek helye és szerepe (aktivitása, passzivitása) a képviseleti demokráciánkban. Kérdőívezés lépcsőházakban, egyesületekben, CISZOK-ban, Babitsban."Köztámháló", Tolna megyeDér Miklósné06/20 2005-329
18:00
Kisar„Saját ügyeink” - a helyi közösségi kezdeményező asszonyok tagtoborzó beszélgetése a helyi általános iskolában"Köztámháló", Szabolcs-Szatmár-Bereg megyeVarga Matild06/30 211-2679
18:00
Rákoscsabai Közösségi Ház. Bp, Péceli út 222.Sajtótájékoztató, a XVII. kerületi Támogató Hálózat keretén belül útjára indult tevékenységekrőlCsabaiak Csabáért Közösségfejlesztő ProgramPájer Ildikó06/1 256-9526
folyamatos
PécsStand a Pécsi Napokon. Kérdőíveznek az Istenkúti Közösségért Egyesület tagjaiIstenkúti Közösségért Egyesület Peták Péter06/30 539-0432
folyamatos
ZalaegerszegKérdőíveznek a Zalai Falvakért Egyesület tagjaiZalai Falvakért Egyesület
"Köztámháló", Zala megye
Szederné Kummer Mária06/30 997-1681
20
16:00
MagyargécPárbeszéd-kör a megyei közösségfejlesztő műhely tagjaival, a kérdőívek összegzése"Köztámháló", Nógrád megye;
Nógrád Megyei Közművelődési Intézet
Szolnoki Ildikó06/20 432-8995
10:00-13:00
Békéscsaba, Szlovák Kultúra
Háza
Az állampolgári részvétel esélyei és lehetőségei
Előadó: Imre Károly, a Bács-Kiskun Megyei Közművelődési Intézet igazgatója – előadás, műhelybeszélgetések, korreferátumok:
 A közösségfejlesztő lehetőségei egy hátrányos helyzetű kistérségben
Előadó: Lingurár Sándor, a Fehérfolt Közhasznú Egyesület elnöke, Okány
 Egy zöld civil szervezet kezdeményezései
Előadó: Békési István, a White Club az Élővíz-Csatornáért Egyesület alelnöke
 Motiváció és különböző szintű együttműködések az egyéntől az országos hálózatokig
Előadó: H.Kovács Judit, a Mégis van Remény Egyesület ügyvezetője
 Állampolgári kezdeményezések egy falu fejlődéséért
Előadó: Ungvári Mihály, a Kötegyáni Baráti Kör elnöke
A szakmai műhely zárása
Kérdőívezés
Közösségfejlesztők Békés Megyei Egyesülete;
Megyei Művelődési Központ;
"Köztámháló", Békés megye
Kresák Anna
Pocsajiné Fábián Magdolna
06/66 442-122
10:00-15:00
Győr, Győr PlazaKérdőívezés (felmérés az állampolgári részvétel
helyi mértékéről)
"Köztámháló", Győr-Moson-Sopron megyeCsobod Tibor06/30 488-6433
14:00-18:00
Bezi, Kultúrház előttKérdőívezés (felmérés az állampolgári részvétel
helyi mértékéről)
"Köztámháló", Győr-Moson-Sopron megyeCsobod Tibor06/30 488-6433
15:00
Győr, TIT„Az állampolgári jogok a demokráciában” - Dr. Kun András alpolgármester előadása, beszélgetésTIT Pannon EgyesületeKiss Annamária06/96 525-060
17:00
Szentendre, Templomdombi Általános Iskola
2000 Szentendre, Alkotmány u. 2.
Civil Műhely a Társadalmi Részvételért"Köztámháló", Pest megyeRuskó Rita
Kovács Edit
06/20 379-0345
06/30 359-1678
17:00
Magyarkeresztúr, Polgármesteri HivatalAz önkormányzatok és a civil szervezetek kapcsolata"Köztámháló", Győr-Moson-Sopron megyeNémethné Rácz Krisztina06/20 450-2918
17:00
Répceszemere, Községi
Kultúrház
Az egyén befolyása a lakóhelyét érintő döntésekre - beszélgetés"Köztámháló", Győr-Moson-Sopron megyeBaranyai Gizella06/30 373-9889
18:00
Szíl, Polgármesteri HivatalA közigazgatási szervek és az állampolgárok egymást segítő kapcsolata, összefogása – előadás és beszélgetés a helyi Népfőiskola szervezésében"Köztámháló", Győr-Moson-Sopron megyeTóthné Boda Éva06/96 275-449
18:00
Taliándörögd Közösségi Ház, Kossuth u. 39.Mondjam, ne mondjam? Tegyem, ne tegyem? - beszélgetés ifjúsági egyesületek, ifjúsági önkormányzatok tagjaival"Köztámháló", Veszprém megyeBazsó Gabriella0/70 334_6712
21
10:00
Nyíregyháza, Ifjúsági Centrum, Szent István u. 20."Civilek egymás közt" - a város gyakorlott civil szervezetei
beszélgetnek az állampolgári részvétel terén szerzett
tapasztalataikról, az alkalmazott sikeres módszerekről, eredményekről.
Kérdőívezés, a megyei és a helyi média tájékoztatása
"Köztámháló", Szabolcs-Szatmár-Bereg megyeGroska Éva06/42 726-210
10:00
Szabó Lőrinc Általános Iskola
3527 Miskolc, Vörösmarty út. 76
Iskolai előadások a demokráciáról, részvételről, az információkhoz való hozzáférésrőlHolocén EgyesületKuthi Adrienn06/30 291-5543
10:00
Budapest, Hotel Astoria, Kossuth L. u. 19-21.NOSZA Konferencia a részvételi demokráciáról, a civil-önkormányzati együttműködésrőlEMLA Egyesületbrigi@emla.hu06/1 322-8462
15:00
Győr, TITMit változtatnál/tennél lakóhelyed jobbá tételéért, ha te lennél Győr polgármestere? Előadások és beszélgetés Eredics Ime alpolgármester részvételévelTIT Pannon EgyesületeMarosvölgyi Mónika06/96 525-060
14:00
Nyíregyháza, Ifjúsági Centrum, Szent István u. 20."Elveszve az államban" - közösségi beszélgetés az állami
intézményrendszer működéséről, elérhetőségéről és ennek akadályairól, a
szolgáltatók ( önkormányzatok és intézményeik) valamint a lakosság képviselőivel.
"Köztámháló", Szabolcs-Szatmár-Bereg megyeVarga Matild
Groska Éva
06/30 211-2679
06/42 726-210
14:00-18:00
Budapest VIII. Futó u. és a Práter u. sarkán lévő üres telekRÉSZT VESZEL A RÉSZVÉTEL HETÉN?
PROGRAM
o Workshop - józsefvárosi civil szervezetek bemutatkozása
o Beszélgetés a helyi részvételi demokrácia mértékéről kerületi képviselők és állampolgárok közreműködésével
o Felmérés az állampolgári részvétel helyi mértékéről
o Állampolgári jogok ismertetése folyamatosan
o Panaszhordó – Most elmondhatja véleményét!
o Használtruha-vásár
o Grund-foci
o Rajzverseny
o Eszem-iszom, dínomdánom
Futó utcai Egyesület;
Mozgássérültek Józsefvárosi Egyesülete; Nagycsaládosok Józsefvárosi Egyesülete;
Szigony Alapítvány;
Kolónia Önkormányzati Egyesület;
Tudor Alapítvány;
Oltalom Karitatív Egyesület;
Menhely Alapítvány;
Nap Klub Alapítvány
Nap Klub Alapítvány
Szabó Márta
Győri Jolanda
06/30 532-9001
06/30 393-6959
16:00
Öcsöd, Községháza„Lehetőségünk és felelősségünk az önsegítés!” Öcsödi Romák Önsegítő Egyesülete alakuló közgyűlése
Kérdőívezés az állampolgári részvétel helyi mértékéről
Közép-Tisza Vidékfejlesztő Alapítvány;
"Köztámháló", Jász-Nagykun-Szolnok megye
Rendek Sándor06/20 383-6816
21:00
Győr, Revita Tv StúdiójaAz önkormányzat kapcsolata a városi civil szervezetekkel - fórum TIT Pannon EgyesületeKiss Annamária06/96 525-060
22
10:00
Salgótarján, Nógrád megyei Közművelődési Intézet"Se veled, se nélküled..." Szakmai nap a megyében dolgozó közművelődési szakemberek, közösségi aktivisták részvételével. Eszmecsere az állampolgári , a közösségi részvételről"Köztámháló", Nógrád megye;
Nógrád Megyei Közművelődési Intézet
Szolnoki Ildikó06/20 432-8995
10:00
Kunhegyes, VárosházaKözösen az állampolgári aktivitás és részvétel fejlesztéséért – párbeszéd a Tiszafüredi Kistérségi Fejlesztési Tanács és a Közép-Tiszai Vidékfejlesztő Alapítvány közös rendezésében
Kérdőívezés
Tiszafüredi Kistérségi Fejlesztési Tanács;
Közép-Tisza Vidékfejlesztő Alapítvány;
"Köztámháló", Jász-Nagykun-Szolnok megye
Kontra József
Herbály Imre
06/20 434-0191
06/30 535-2395
10:00
Tiszarád, Polgármesteri HivatalA Közösségi Kezdeményezéseket Támogató Szakmai Hálózat regionális találkozója, melyen a Hajdú-Bihari, Jász-Nagykun-Szolnok megyei és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közösségek"Köztámháló" Észak-Alföld Régiója;
Közös Nevező Egyesület, Nyíregyháza
Varga Matild06/30 2112-679
14:00
Jobaháza, Polgármesteri HivatalFotókiállítás a településen működő közösségek tagjainak alkotásaiból"Köztámháló", Győr-Moson-Sopron megyeTakácsné Horváth Mónika06/96 279-023
23
09:00-13:00
Pécs, Civil Közösségek Háza, Szent István tér„Kaleidoszkóp” – tanácskozás az önkéntességrőlIstenkúti Közösségért EgyesületKnyihár Éva06/20 263-7659
17:00
Pécs, Civil Közösségek Háza, Szent István térKérdőívezik az Istenkúti Közösségért Egyesület (felmérés az állampolgári részvétel helyi mértékéről)Istenkúti Közösségért EgyesületPeták Péter06/30 539-0432
23-24
folyamatos
CsurgónagymartonAz állampolgári kezdeményezések közösségfejlesztő, településfejlesztő
ereje - tréning,
vezeti - Szomor Éva,
Dr. Sótonyi Tiborné,
Buzsáki Tünde
"Köztámháló", Somogy megyeBaróti Zoltánné06/30 225-2311
24
16:00
MecsekÖrömtüzek a Mecsek csúcsain, sajtóközlemény a Részvétel Hete üzenetévelIstenkúti Közösségért EgyesületPeták Péter06/30 539-0432
16:00
Letkés, Művelődési HázAmi RAJTunk múlik ... TALÁLKOZÓ Zebegénytől Bernecéig MINDENKINEK!!!
Témák: tanácsadás, információk, pályázati lehetőségek, kistérségi együttműködés és összefogás, fejlesztési tervek
19 órától tábortűz és szalonnasütés
Fiatalok a fiatalokért csoport, Börzsönyvidék AlapítványZádori Judit06/70 318-9411
16:00
Kishantosi Népfőiskolai KözpontKistérségi találkozó mindenkinek!!!Mezőföld Népfőiskolai TársaságÁcs Sándorné Éva06/30 385-0379, 06/25 50-6020



Kapcsolódó anyagok
Az Állampolgári Részvétel Hetének logói, vidéki és budapesti plakát-anyagai, szórólapja és sajtóanyaga a Közösségfejlesztők Egyesületétől szerezhetőek be (1011 Budapest, Corvin tér 8. Tel: 201 57 28, Varga Máté, matev@kkapcsolat.hu).
A nemzetközi anyagok (szövegek, logók) letölthetőek a www.ceecn.net oldalról.
A hét folyamán bemutatásra kerülő Rajtunk múlik könyv teljes anyaga letölthető elektronikus formában a www.kka.hu oldalról.

Háttéranyag a sajtónak az ÁRH-ról (doc) Háttéranyag_árh.doc
Sajtómeghívó (doc) sajtomeghivo_arh.doc
Szórólap a programokról (A4-doc) Kapcs.anyagok-szórólapÁRH.doc
Szórólap az ÁRH-ról (A3-PDF 8MB) teljesl.pdf


Társ-szervezetek „rokon-programjai”:

Európai Mobilitási Hét és Fõvárosi Autómentes Nap
2004. szeptember 16-22.

Az Európai Autómentes Nap tavaly óta kibõvült, már Európai Mobilitási Hét rendezését vállalja a több mint 2000 európai város, s köztük Budapest. A hét minden napján figyelemfelkeltõ rendezvények gondolkodtatnak el a fenntartható közlekedésrõl és a gyermekek biztonságáról az utakon. Ezeken a napokon versenyez egymással autó, tömegközlekedés és kerékpár, a közönséget pedig sport-, zenés és gyermekprogramok várják több helyszínen.

A Mobilitási Hét alatt díjmentesen lehet kerékpárt szállítani vasúton. A menetjegy mellé ingyen kerékpárjegyet kell kérni a pénztárnál. A vasúttársaságok az autómentes hét alkalmából azt szeretnék elérni, hogy minél többen válasszák azt a lehetõséget, hogy a kirándulóhelyekig vasúton utaznak, s onnan kerekeznek tovább a túra útvonalán.

Bővebben: http://www.levego.hu/amn/amn.htm

CriticalMass

AutóMentesNap
2005,09.22. csütörtök 18.00
Bringásfelvonulás, Hősök tere

www.criticalmass.hu

Európa – fiatalok - emberi jogok

2005. szeptember 23-24-én Budapesten zajlik az Ifjúsági Ügyekért Felelős Európai Miniszterek 7. Konferenciája, melynek témája: Emberi méltóság és társadalmi összefogás: ifjúságpolitika az erőszak-prevencióért.

A konferenciára 48 országból érkeznek delegációk, kormányzati és civil szervezeti ifjúsági szakemberek. A miniszteri konferencia mellett megrendezésre kerül egy ifjúsági konferencia, valamint 2005. szeptember 24-én egy utcafesztivál is.
Az Utcafesztivál az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium, a Mobilitás és az Európa Tanács Budapesti Európai Ifjúsági Központjának (BEIK) közös eseménye.

http://www.mobilitas.hu/?m=77&hol=eurodesk&h_id=25


Kő kövön……marad!

A Civilek a Zengőért Mozgalom szeretettel meghívja Önt, családját és barátait a 2005. szeptember 17-én (szombaton) tartandó Zengő-túrára.

Meghívó zengo-turameghivo.doc

Térkép és menetrend terkep  menetrend.doc

Bővebben: zengo.fw.hu


A TAVASZ ( Tegyünk A Világért! - Anyák Szövetsége) 2005 szeptember 20-án babakocsis demonstrációt tart a magyarországi akadálymentesítés felgyorsításáért.

www.tavasz.org